ریچارد نفیو از وزارت خارجه آمریکا رفت

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران، ریچارد نفیو مردی که از وی به عنوان معمار تحریم های ضدایرانی یاد می شود، در پیامی توئیتری گفت که کار خود در وزارت خارجه آمریکا را ترک می کند.

ریچارد نفیو از وزارت خارجه آمریکا رفت

او در پیام خود نوشت: با توجه به پیگیری های چند هفته اخیر، باید برخی موارد را برایتان روشن کنم. من تیم مذاکراتی آمریکا در وین را در تاریخ 6 دسامبر 2021 به دلیل اختلاف عقیده درباره رویکرد سیاسی آن ترک کردم. وزارت خارجه آمریکا را هم هفته گذشته ترک کردم.

نفیو از معماران شبکه تحریم های آمریکا علیه ایران در دولت اوباما و نویسنده کتاب هنر تحریم ها؛ نگاهی از درون میدان است. وی معتقد است که اِعمال تحریم باید سه ویژگی مهم داشته باشد: اول ایجاد رنج در جامعه هدف، دوم جلب اجماع دیگر دولت ها و سوم اثرگذاری بر تغییر رفتار دولت هدف.

داشتن این ویژگی ها و تجربیات از سوی نفیو موجب شد تا دیدگاه های متفاوتی درباره حضور او در تیم بایدن و تأثیری که وی می تواند بر پیشبرد سیاست های کاخ سفید در قبال ایران داشته باشد شکل بگیرد.

یک دیدگاه این بود که با توجه به تجربه نفیو، هدف انتصاب وی، هوشمندسازی تحریم های پیشین است، به این ترتیب که کدام تحریم ها به عنوان مشوق، لغو یا تعلیق شوند؟ کدام تحریم ها روی میز مذاکره قرار بگیرند؟ کدام تحریم ها هم چنان حفظ شوند؟

دیدگاه دیگر این بود که هر کس ساختمانی را ویران کرده است، بخوبی می داند که چگونه آن را ترمیم کند.

آن زمان مانور رسانه های غربی بر روی این موضوع بود که رابرت مالی در قبال اعمال تحریم های ایران چندان سرسخت نیست حال آنکه انتخاب نفیو به عنوان معاون وی سبب شکل گرفتن این سوال در فکر می شود که چطور ممکن است که دو فرد با دیدگاه های متفاوت در یک موضوع خاص، با یکدیگر همکاری کنند؟

نفیو زمانی مدعی شده بود که تحریم ها می تواند در صورت ادغام در یک استراتژی کامل و آن هم با در نظر گرفتن جنبه های دیپلماسی، همکاری بین المللی و تقویت فشار، بخش مفیدی از سیاست خارجی باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1548

به "ریچارد نفیو از وزارت خارجه آمریکا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریچارد نفیو از وزارت خارجه آمریکا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید