رکوردداران رشد قیمت مسکن در تهران

به گزارش سفر به مالزی، در نخستین ماه فصل پاییز قیمت مسکن در 11 منطقه تهران بیش از میانگین ماهانه رشد کرده است و جالب این که بیشترین گرانی در ارزان ترین منطقه تهران رخ داده است.

رکوردداران رشد قیمت مسکن در تهران

به گزارش اقتصادنیوز، در نخستین ماه پاییز امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران 26 میلیون و 720هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 10 درصد افزایش نشان می دهد. اگر این میزان رشد به عنوان خط میانه قیمت مسکن در تهران در نظر گرفته گردد کدام مناطق بالای خط میانه بوده اند و کدام مناطق زیر خط میانه؟

درصد افزایش قیمت مسکن در مناطق تهران

بررسی آماری نشان می دهد 9 منطقه در تهران بیش از10 درصد افزایش قیمت داشته و 11 منطقه نیز زیر 10 درصد رشد قیمتی را در مهر ماه تجربه کرده اند .دو منطقه نیز در محدوده میانه تغییر قیمت ثبت کرده اند.

نکته جالب آمار در توزیع مناطق با رشد بالای 10 درصد است شاید در نگاه اول به نظر برسد بالاترین رشد قیمت در مناطق شمالی تهران رخ داده و حتی این مناطق رکورد دار افزایش قیمت هستند اما جزئیات آماری نشان از اتفاق دیگری دارد. افزایش بالای 10 درصد تنها به مناطق شمالی پایتخت یا مناطق محبوب خریداران محدود نمی گردد بلکه هم در مناطق شمالی هم جنوبی و شرقی و غربی این افزایش به چشم می خورد .

رکوردداران رشد قیمت مسکن در تهران

در ابتدای پاییز 9 منطقه بالاتر از سطح متوسط رشد قیمت تجربه کرده اند. در این میان دو منطقه از محدوده میانگین بیشتر فاصله را داشته اند؛ مناطق 18 و 17.

متوسط قیمت مسکن منطقه 18 از 10 میلیون و 400 هزار تومان به بیش از 12 میلیون و 400 هزار تومان رسید. رشد قیمتی بیش از 19 درصد در منطقه ای که ارزان ترین میانگین قیمت مسکن در تهران را به نام خودکرده است. پس ازاین منطقه بالاترین رشد قیمت در منطقه 17 رخ داده منطقه ای که جزء 4 منطقه با پایین ترین متوسط قیمت در تهران به حساب می آید.

مناطقی با رشد پایین در قیمت مسکن

کمترین میزان رشد قیمت در مهر ماه در منطقه 12 ثبت شده است. رشد قیمت در این منطقه در محدوده سه درصد بوده است.

البته اهالی این مناطق اعتقاد دارند دلیل رشد کم در این مناطق به شکاف قیمتی شدید در محلات ان باز می گردد با وجود محله گران قیمتی مانند خیابان ایران در منطقه 12 به دلیل وجود محله هرندی در این منطقه درصد افزایش 3.24 درصد است.

واسطه گران ملکی می گویند؛ تغییر قیمت در محله های با آسیب اجتماعی بالا می تواند ضربه گیر رشد متوسط قیمت مسکن در هر محله ای باشد زیرا در این محله تمایل به خرید ملک است و بیشتر خرید و فروش ها بین افراد ساکن همان محدوده است. این ویژگی سبب می گردد میانگین قیمت برخی مناطق فاصله زیادی از متوسط رشد قیمت در تهران داشته باشد.

اما در میان فهرست کم رشدترین مناطق تهران می توان نام منطقه 22 را نیز جا داد. منطقه ای که محبوب سرمایه گذاران ساختمانی است درصد تغییر قیمتش در ماه قبل نصف میانگین ثبت شده در تهران بوده است. اتفاقی که می تواند منشا تحلیل و تفسیرهای جدید در بازار باشد.

قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران

منطقه یک که گران ترین منطقه تهران است، نسبت به شهریور ماه 11.97 درصد رشد قیمت داشته است. در این منطقه متوسط قیمت هر متر مربع، 56 میلیون و 870 هزار تومان بوده که این رقم در شهریور ماه 50 میلیون و 792 هزار تومان بوده است. با این حال منطقه یک انحراف شدیدی از قیمت میانگین 10 درصد ماهانه نداشته است.

منطقه 2 و 3 نیز در لیست مناطقی قرار می گیرند که رشد قیمتی آنها کم تر از رشد میانگین مهر ماه بوده است.همچنین منطقه چهار که در لیست مناطقی است که بیشترین معاملات در آنجا انجام می گردد، 8.82 درصد افزایش نرخ داشته و متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در آن 28 میلیون و 810 هزار تومان بوده است.

در مهرماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 8.7هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل و مشابه سال قبل به ترتیب 2.3 درصد و 154.5 درصد افزایش را نشان می دهد. در مهرماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران 26 میلیون و 720هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 10 درصد افزایش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات اجرا شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مهر امسال نشان می دهد از میان مناطق 22 گانه، منطقه 5 با سهم 14.7 درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده و همچنین مناطق 10 با سهم 9.4 درصد و منطقه 2 با سهم 8.4 درصد در رتبه های بعدی واقع شده است. در مجموع 73.4 درصد از کل معاملات اجرا شده مربوط به 10 منطقه 5، 10، 2، 4، 14، 7، 1، 8، 15 و 11 بوده و 12 منطقه باقی مانده 26.6 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در مهرماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی 26 میلیون و 720هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل 10 درصد و مشابه سال قبل معادل 110.1 درصد افزایش یافته است. منطقه یک با متوسط قیمت 56 میلیون و 870هزار تومان برای یک مترمربع زیربنای مسکونی گرانترین منطقه و منطقه 18 با متوسط قیمت 12 میلیون و 430هزار تومان ارزانترین منطقه در تهران بوده است که متوسط قیمت در منطقه یک نسبت به مشابه سال گذشته افزایش 110.9درصدی را نشان می دهد و قیمت متوسط در منطقه 18 نیز 125.1درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در هفت ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی 63.6هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 77.6 درصد افزایش داشته است. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 20 میلیون و 890هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 64.3 درصد افزایش داشته است.

بیشترین فراوانی معاملات اجرا شده در دامنه قیمتی 16 تا 18 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا بوده که 8.2 درصد معاملات را به خود اختصاص داده و دامنه قیمتی 14 تا 16 میلیون 7.9 درصد و 12 تا 14 میلیون نیز 7.6 درصد از معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده که 58.3 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده است.

همچنین بیشترین سهم معاملات مربوط به واحدهای مسکونی زیر 50 تا 60 متر است و 14.7درصد معاملات مربوط به این متراژها می گردد. واحدهای زیر 60 تا 70 متر، 14.3 درصد و واحدهای 70 تا 80متر نیز 11.4 درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند. در مجموع در مهرماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر، 54.5 درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 825

به "رکوردداران رشد قیمت مسکن در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردداران رشد قیمت مسکن در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید