رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت می گردد

به گزارش سفر به مالزی، استاندار گیلان با تاکید بر اینکه برای ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی هیچ بن بستی وجود ندارد، گفت: همه مسئولان بایستی هر چه سریع تر موانع احتمالی سد راه این اقدام را مرتفع نمایند.

رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت می گردد

به گزارش خبرنگاران اسدالله عباسی امروز، 5 بهمن ماه در نشست آنالیز راهکارهای ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، اضافه نمود: صنایع دستی از مزیت ها و ظرفیت های گیلان است و مدیران دستگاه ها می بایست فرصت پیش آمده را قدر بدانند و تا حضور ارزیابان یونسکو در اوایل اسفند سال جاری به منظور ارزیابی شرایط رشت برای ثبت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، مسائل را برطرف نمایند و اگر در این راه به مانعی برخورد کردند من شخصا پای کار هستم.

وی با اشاره به نامزد شدن شهر رشت برای ثبت با عنوان شهر جهانی صنایع دستی گفت: صنایع دستی و هنرهای سنتی نشانگر این تست گیلانیان همیشه تاریخ دارای نبوغ، نوآوری و اندیشه بوده اند؛ رشت مرکز گیلان است و همه اندوخته ها و سرمایه های ما در رشت متمرکز است و اینکه این شهر جهانی گردد؛ نه یک موضوع ذهنی بلکه کاملا عینی است.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه میراث زندگی زیبای پیشینیان مان باید حفظ گردد، بیان نمود: این میراث می بایستی به نسل نو انتقال یابد و بچه ها این سرزمین در جای جای کشور باید با مفاخر کشور خویش در قالب کتاب های درسی آشنا شوند.

عباسی، احیا و بازسازی ابنیه تاریخی، شناسنامه دار کردن همه شهرهای تاریخی استان گیلان و توجه به تولیدات، محصولات و برندسازی ظرفیت ها را ضروری دانست و اظهار کرد: با این اقدام مشاغل خانگی و روستایی افزایش، مهاجرت ها معکوس و از حاشیه نشینی جلوگیری شده و با ایجاد اشتغال سطح عایدی نیز افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی بایستی شاخص عملکرد ارزیابی شهرداران استان باشد، تاکید نمود: زمان برای فراهم سازی شرایط ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی محدود است؛ مسئولان پای کار باشند و فرصت پیش آمده را قدر بدانند تا با همکاری و هماهنگی و کوشش شبانه روزی افتخار جهانی دیگری برای استان ثبت گردد.

محصولات حصیری گیلان به دلیل دارا بودن مزایای بسیار زیاد با وجود توسعه استفاده از ظروف و وسایل پلاستیکی و … همچنان جایگاه خود را حفظ نموده اند. وفور جنگل در استان گیلان و رویش گیاهان خودرو به دلیل آب و هوای خاص منطقه موجب شده تا صنایع دستی چوبی و حصیری از دیرباز تا به امروز در این استان از رونق خاصی برخوردار بوده و آثار بی نظیر صنعتگران این دیار همیشه زبانزد عام و خاص باشد.

حصیربافی گیلان قدیمی ترین صنایع دستی بومی و کهن ترین دست بافته استان گیلان است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1708

به "رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید