دیوان کیفری بین المللی 23 ژانویه درباره روهینجاها حکم می دهد

به گزارش سفر به مالزی، دیوان کیفری بین المللی قرر است 23 ژانویه (سوم بهمن) درباره اینکه آیا باید اقدامات جدی و فوری علیه میانمار بابت نسل کشی علیه روهینجاها صورت گیرد یا خیر، حکم صادر کند.

دیوان کیفری بین المللی 23 ژانویه درباره روهینجاها حکم می دهد

به گزارش سفر به مالزی، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار در یک اقدام بی سابقه ماه گذشته میلادی به لاهه سفر کرد تا از سرکوب خونین 2017 از سوی ارتش علیه مسلمانان روهینجایی دفاع کند. در جریان این سرکوب ها حدود 740 هزار مسلمان روهینجایی به بنگلادش گریخته اند.

وزارت دادگستری گامبیا امروز (چهارشنبه) در حساب توئیتری خود خاطرنشان کرد، دیوان کیفری بین المللی قرار است تصمیم خود درباره اعمال اقدامات فوری علیه دولت میانمار بابت سرکوب مسلمانان روهینجایی را پنجشنبه 23 ژانویه اعلام کند.

این کشور آفریقایی پرونده ای علیه دولت میانمار به دیوان کیفری بین المللی و با حمایت سازمان همکاری اسلامی، کانادا و هلند ارائه کرد. گامبیا در جلسه استماع دسامبر گذشته میلادی دولت میانمار را به نقض کنوانسیون نسل کشی 1948 سازمان ملل متهم نموده است.

دولت گامبیا همچنین با اعلام اینکه یک خطر جدی و حتمی در تکرار نسل کشی وجود دارد، خواهان اقدامات فوری برای جلوگیری از ارتکاب مجدد اقدامات مستبدانه دولت میانمار یا پاک کردن هرگونه شواهدی شد.

اگر دیوان کیفری بین المللی به نفع گامبیا رای دهد، این نخستین گام درباره پرونده ای است که رسیدگی به آن سال ها به طول می انجامد.

گرچه آنگ سان سوچی اذعان کرد ممکن است ارتش میانمار از قوه قهریه زیاد علیه روهینجایی ها استفاده نموده باشد اما مدعی شد این مورد براساس ادعاهای انحرافی و تکمیل نشده است و خواهان ابطال آن شد. دیوان کیفری بین المللی تنها یک بار قبل از این حکم نموده بود که قتل عام 1995 سربرنیستا در بوسنی نسل کشی بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 388

به "دیوان کیفری بین المللی 23 ژانویه درباره روهینجاها حکم می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوان کیفری بین المللی 23 ژانویه درباره روهینجاها حکم می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید