دلایل مخالفت های فرزندان با والدین در دوره نوجوانی

به گزارش سفر به مالزی، نوجوان حرف شنو از والدین که بی هیچ، چون و چرایی سخن والدین را می پذیرد و در پی اظهار نظر خود نیست؛ ملاک درستی در تربیت فرزند نیست و والدین نباید از این مساله راضی باشند.

دلایل مخالفت های فرزندان با والدین در دوره نوجوانی

یک روانشناس با بیان اینکه ممانعت بیش از حد والدین از اعمال نظر نوجوانان در انجام امور و کسب تجربه ولو در انجام امور اشتباه منجر به ایجاد آسیب هایی برای نوجوان می گردد، گفت: فرزندپروری با نگرانی و مشارکت بیش از اندازه در امور فرزند می تواند به افسردگی، اضطراب و حتی سوء مصرف مواد مخدر در نوجوان ختم گردد.

چنین روابطی میان والدین و فرزند، منجر به پرورش نوجوان فاقد انعطاف پذیری در مواجهه با فراز و نشیب های زندگی و در نهایت شخصیت کمال گرای هراسان از خطر کردن گردد.

شبنم طلوعی اظهار کرد: تجربه شکست در دوران نوجوانی به نوعی درست و به نوعی غلط است؛ قرار نیست ما هر چیزی را در دنیای واقعی و در عمل تجربه کنیم. می توان با به کارگیری شیوه هایی راستا تصمیمات خود در واقعیت را درون ذهن به چالش کشید. اینگونه با برآورد نقاط قوت و ضعف می توان نتیجه حاصل را انجام داد.

این روانشناس ادامه داد: نوجوان حرف شنو از والدین که بی هیچ، چون و چرایی سخن والدین را می پذیرد و در پی اظهار نظر خود نیست؛ ملاک درستی در تربیت فرزند نیست و والدین نباید از این مساله خشنود باشند چراکه نوجوان حرف شنو در جامعه نیز توان مخالفت و نه گفتن در قبال درخواست دیگران را نخواهد داشت.

وی اضافه نمود: ترک کودکی و ورود به نوجوانی کشمکشی میان وابستگی و استقلال ایجاد می نماید. نوجوان می خواهد در محیط خانواده استقلال بیشتری داشته باشد و خودش برای خودش تصمیم بگیرد و زیر سلطه دیگران نباشد. این خواسته در نوجوان و عدم پذیرش این واقعیت از سوی والدین منجر به ایجاد دوگانگی در نوجوان می گردد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه انتظارات والدین از نوجوان باید متناسب با توانایی های او باشد، ادامه داد: نوجوانان از نقد شدن خوششان نمی آید از این رو بهترین راه چاره برای نقد نوجوان این است که ابتدا والدین مهارت نقد کردن را بیاموزند و در عین حال به نوجوان نیز اجازه دهند که او نیز والدین را نقد کند.

به گفته طلوعی، داشتن توقعات بیش از اندازه والدین از نوجوان به دلیل عدم آمادگی او برای انجام امور، استرس شدیدی در نوجوان ایجاد می نماید. از سوی دیگر خانواده نباید به چشم یک بچه و کودک به نوجوان نگاه کند بلکه باید شرایط مسئولیت پذیری و استقلال بیشتر را برای نوجوان مهیا کند.

طلوعی با بیان اینکه مسلما اختلاف نظر میان والدین و نوجوانان در هر خانواده ای به چشم می خورد، اما شیوه درست مدیریت این رابطه بسیار حائز اهمیت است، این را هم گفت که هیجان و انرژی در نوجوان به طور انفجاری در حال افزایش است و باید این هیجان در کانال درستی راهنمایی گردد و مهم ترین مساله پاسخگویی به این هیجان است.

خانوانده باید متناسب با هیجان و احتیاج نوجوان فعالیت هایی را برای او در نظر بگیرد. والدین باید هنگام ارتباط و تعامل با نوجوان مقایسه او با دیگران را کنار بگذارند چراکه این قیاس ها احساس خشم و حسادت فرزند را فعال می نمایند.

وی گفت:در دوران نوجوانی مخالفت نوجوان با والدین نوعی ابراز وجود و نشان دادن حضور او به والدین است. این ابراز وجود طبیعی است، اما نوع حل این مساله در خانواده مهم است. رابطه نوجوان و خانواده باید رابطه ای دوطرفه و رابطه ای بدون رجحان باشد. حتی توصیه می گردد والدین به صورت ماهانه با نوجوان خود در راستای امور مختلف مذاکراتی داشته باشند.

این روانشناس همچنین با اشاره به اینکه بعضی نوجوانان به علت نداشتن مهارت کافی در بیان درخواست و نظر خود هنگام صحبت با والدین نمی توانند حرف های خود را از کانال منطقی بیان نمایند و احساساتی می شوند، توضیح داد: آموزش مهارت هایی نظیر مدیریت خشم، اعتماد به نفس و عزت نفس در شکل گیری رابطه درست و بیان منطقی سخنان نوجوانان موثر است.

طلوعی در انتها اضافه نمود: عمدتا انسان تمایل دارد که با تجربه مستقیم کار ها به نتیجه گیری برسد و بعضا حتی یک اشتباه را چندین بار انجام دهد. بهتر است در این مواقع اعضای خانواده بدون ایجاد حس رجحان نسبت به نوجوان با او گفت وگویی داشته باشند.

یادگیری فنون و مهارت فرزندپروری از جملعه راه چاره هایی است که به والدین یاری می نماید تا راستا پرچالش نوجوانی فرزندشان با آرامش به سکوی امن برسد.

منبع: فرادید
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1086

به "دلایل مخالفت های فرزندان با والدین در دوره نوجوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل مخالفت های فرزندان با والدین در دوره نوجوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید