دره خزینه، یکی از شگفتی های طبیعت ایران در لرستان

به گزارش سفر به مالزی، دره خزینه (پلدختر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پلدختر در استان لرستان ایران است. دره خزینه نام جاذبه ای منحصر به فرد است که در میانه های جاده پلدختر به اندیمشک و در جوار روستایی به همین نام قرار گرفته است. این دره نشانه هایی از فرسایش در طی سال های دور و دراز را دارد و گویی پس از فراز و نشیب های بسیار به شکل امروزی خود درآمده است.

دره خزینه، یکی از شگفتی های طبیعت ایران در لرستان

دره خزینه یکی از شگفتی های طبیعت ایران به شمار می رود که در اثر سال ها فرسایش به وجود آمده است. این دره میزبان یک پل معلق است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران یاد می گردد. این دره شباهت های زیادی به گرندکانیون آمریکا دارد.

این دره، دره ای عمیق است که پیچ نعل اسبی اش از بالا خیلی دیدنی ست. در این پیچ، صخره ای پرهیبت، مثل جزیره قرار گرفته و دورتادورش رودخانه جریان دارد. دور رودخانه هم دیواره های دره به سمت آسمان بالا رفته اند. رودخانه ای که در این دره جریان دارد، سیمره است که از سرشاخه های کرخه به شمار میرود. سیمره، کمی جلوتر اسمش کرخه می گردد و خروشان به راهش ادامه می دهد. کوهنوردان و صخره نوردان زیادی به این دره می آیند. البته بدون راهنما ممکن است به مشکل بخوریم.

در کنار نقش و نگارهایی که بر دیواره های این دره به چشم می خورند، عبور رودخانهٔ کرخه از میان این دره جلوه ای خاص به آن بخشیده و با عبورش طراوت را مهمان این منطقه می نماید. طراوت و زیبایی ها را که کنار بگذاریم شباهت بسیار زیاد این جاذبه با گرندکانیون آمریکا ویژگی خاصی است که در کمتر جایی در ایران به این شکل دیده می گردد. تصویر زیر، تصویری از گرند کانیون آمریکاست.

پل معلق واقع در این دره مرتفع ترین پل معلق نه تنها در ایران بلکه در سطح خاورمیانه می باشد. این پل بسیار زیبا و مستحکم بوده و طول آن 112 متر و عرض و ارتفاعش به ترتیب 80 و 85 متر می باشد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که پل دره خزینه از به هم پیوستن چهار طناب کابلی و چوب های روسی ساخته شده است. با رفتن بر روی این پل معلق حس ایستادن بر بالای ساختمانی 29 طبقه به شما دست می دهد. در نوروز 97 عده ای اقدام به تخریب این پل کردند و متاسفانه دیگر امکان عبور از روی آن وجود ندارد.

دیدنی ها و تفریحات دره خزینه

پل معلق دره خزینه

پیچ نعل اسبی

گشت و گذار و عکاسی

صخره نوردی و کوهنوردی

برترین زمان سفر

به علت قرارگیری استان لرستان در منطقه کوهستانی آب وهوای آن در فصل بهار و تابستان بسیار معتدل و مطلوب است اما این دره در منطقه ای در معرض تابش آفتاب واقع شده است به همین علت فصل بهار و اوایل پاییز برترین زمان برای سفر به این منطقه است.

دسترسی

این دره در جایی بین اندیمشک و پل دختر قرار گرفته. بین تهران و دره خزینه حدود 7 ساعت با ماشین فاصله ا ست. از اتوبان تهران - قم یا تهران به ساوه راهی اراک می شویم. بروجرد و خرم آباد را پشت سر می گذاریم و در جاده پل دختر روستای خزینه را پیدا می کنیم. حدود 2 کیلومتر جلوتر و بعد از گذشتن از کارگاه سدسازی کرخه 2، به مقصد رسیده ایم.

آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، روستای دره خزینه

منبع: گردشبان
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1733

به "دره خزینه، یکی از شگفتی های طبیعت ایران در لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره خزینه، یکی از شگفتی های طبیعت ایران در لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید