خبرنگاران نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرایی می گردد

به گزارش سفر به مالزی، تهران- خبرنگاران- مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در خاورمیانه نقشه های زمین شناسی نسل دوم که برپایه روش دیجیتال است، اجرا می نماید.

خبرنگاران نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرایی می گردد

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، رضا جدیدی اضافه نمود: نقشه های زمین شناسی نسل دوم برای نخستین بار در کشور در اصفهان تهیه می گردد.

به گفته وی، این طرح جدید که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می گردد.

جدیدی اعلام کرد: این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می گردد که اکنون در چند کشور پیشرو اروپایی استفاده می گردد و ایران نخستین کشور در منطقه است که از آن بهره می گیرد.

به گفته وی، نقشه های زمین شناسی نسل دوم با استفاده از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات 30 ساله زمین شناسی کشور و به شکل یکپارچه تهیه می گردد و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به راحتی به روز خواهد شد.

جدیدی با اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم پیش از این به شیوه آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، گفت: این کار در استان اصفهان در محدود 10 هزار کیلومتر مربع از ابتدای سال آینده شروع می گردد.

این مقام مسوول با بیان اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخایر معدنی است، اضافه نمود: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک در استان اصفهان تعریف شده است.

وی درباره انتخاب استان اصفهان برای اجرای این طرح، گفت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخایر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است.

جدیدی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی به شمار می آید و همکاری خوبی با سازمان های همکار در دنیا دارد، اضافه نمود: این سازمان در راه بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.

به گزارش خبرنگاران، پیش از این رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفته بود: نقشه برداری از 2 میلیون و 750 هزار کیلومترمربع از اراضی کشور از اولویت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی محسوب می گردد و شناسایی معادن جدید یکی از اهداف اجرای این پروژه است.

علیرضا شهیدی شرح داد: سال 81 به بعد با استفاده از ظرفیت هوایی و اجرای پروژه های عکس برداری هوایی، تحولی در شرایط اکتشاف معادن کشور صورت گرفت و توانستیم بسیاری از ذخایر پنهان را کشف کنیم، ضمن اینکه تأمین امکانات بیشتر این امکان را فراهم می سازد تا از توان خود در کشف معادن بهره بیشتری گرفته شده و موجب پیشرفت کشور گردد.

وی گفت: اکنون نقشه خطی برای اکتشاف معادن در 150 هزار کیلومترمربع از اراضی کشور تهیه شده و این فرایند به شکل مستمر ادامه خواهد یافت.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1043

به "خبرنگاران نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید