تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد

به گزارش سفر به مالزی، خبرنگاران/خراسان رضوی یک استاد حقوق گفت: اولین کار و زیر ساختی که در زمینه قوانین ضروری است، این است که تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد.

تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد

عباس شیخ الاسلامی امروز در نشست تخصصی نقش تنقیح قوانین و مقررات در تحقق سیاست های کلی نظام قانون گذاری که در دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید، اظهار کرد: منتسکیو

(متفکر سیاسی فرانسه) در جمله ای می گوید فساد جامعه دو قسم است گاهی مردم قوانین را رعایت نمی نمایند که این فساد قابل اصلاح است و گاهی قوانین فاسد می شوند که این درد چاره ای ندارد و ما در حال حاضر دچار این درد دوم هستیم.

وی اضافه نمود: صحبت همه ما این است که در شیوه قانون گذاری مسائلی وجود دارد. بنابراین کاری بزرگ و عظیم ضروری است تا این مسائل چندین ساله حل شوند. باید به صورت عملیاتی به این مسئله پرداخت. ما مخالف قانون گذاری نیستیم، ولی قوانین معارض که در آن ها عدالت، شفافیت و آزادی نیست و ضد توسعه کشور هستند، زیاد داریم.

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: یکی از این مسائل که ما در قانون گذاری داریم و حل شدن آن بسیار سخت است این است که مبانی قانون گذاری و حقوقی مان ضعیف است؛ یعنی فکر نمی کنیم و فقط ترجمه می کنیم و بدون توجه به بومی سازی، به روزرسانی و منطبق کردن با احتیاج روز یک قانون وضع می کنیم. در مجلس طرحی آمده که حبس های بالای 6 ماه نصف شوند، این طرح ظاهر خوبی دارد ولی آثار و پیامدهای آن آیا مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است؟ این موضوع خیلی مهمی است.

این استاد حقوق بیان نمود: من فکر می کنم اگر دانشگاه ها بخواهند در این مسئله وارد شوند، باید بر مبانی حقوق کار نمایند. اولین کار و زیر ساختی که در زمینه قوانین ضروری است، این است که تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد و تنقیح قوانین باید بر اساس منابع حقوقی قوی در هر مورد باشد که این بحث مبانی حقوقی در هر موضوع به فکر قوی احتیاجمند است تا به نتایج خوبی برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 8

به "تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنقیح قوانین باید قبل از قانون گذاری انجام گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید