تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

به گزارش سفر به مالزی، فعالیت لکه خورشیدی بزرگ AR 3644 که در سال های اخیر بی سابقه است، باعث شد شفق های قطبی تا عرض های جغرافیایی میانی نیز دیده شوند. به نظر می رسد که چنین رویدادی در 4 قرن اخیر سابقه نداشته باشد.

تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

شفق قطبی طی برخورد ذرات پرانرژی فوران یافته از خورشید به مولکول های جو زمین پدیدار می گردد. اگر شراره های خورشیدی فعالیت عظیمی داشته باشند، فوران تاج خورشیدی رخ می دهد و توفانی از ذرات سریع پرانرژی به فضا پرتاب می گردد. این ذرات در برخورد با سپر مغناطیسی زمین، به سوی قطب های مغناطیسی زمین منحرف می شوند و در نزدیکی مدار قطبی وارد جو زمین می شوند. این ذرات در برخورد با مولکول های هوا، آن ها را برانگیخته می نمایند و به نورافشانی وامی دارند.

تصویر اول را ژوچنگ لئو و یوشوان لئو در شامگاه 10 می (21 اردیبهشت) از آرلینگتون، ویسکانسین، ایالات متحده ثبت نموده اند. این نمای پانوراما با ترکیب چند عکس که هرکدام 6 ثانیه نوردهی شده بودند، به دست آمده و دوسوم آسمان قابل مشاهده را پوشش می دهد؛ به طوری که شمال در مرکز تصویر واقع شده است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

تصویر دوم را شیراگ اوپرتی از رد ستارگان در پس شفق قطبی ثبت نموده است. اوپرتی برای ثبت این عکس به ساحل دریاچه آشوکان در نیویورک، ایالات متحده رفته، دوربین را روی سه پایه تثبیت نموده و 12 نوردهی بلندمدت متوالی را انجام داده است. نقطه مرکز تصویر که به نظر می رسد همه ستارگان به دور آن چرخیده اند، همان ستاره قطبی (آلفا دب اصغر یا ستاره جُدَّی) است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

نمای سوم را کاوان چای از شبه جزیره بنکس در جزیره ساوث نیوزیلند ثبت نموده و صورت فلکی صلیب جنوبی بالای تصویر نمایان است. قطب جنوب آسمان در مرکز تصویر واقع شده، اما هیچ ستاره شاخصی در نزدیکی آن نیست که بتواند راهنمای یافتن قطب سماوی باشد. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

نمای چهارم را هم رایت دابز از جرجیا، ایالات متحده در شرایطی ثبت نموده که ماه می رود تا در افق غربی غروب کند. جرجیا جزء استان های جنوبی آمریکا است و مشاهده شفق قطبی برای ساکنان آن، اتفاق کم نظیری است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 خرداد 1403 بروزرسانی: 2 خرداد 1403 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1813

به "تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید