تاریخ شفاهی برای فرهنگ شفاهی

به گزارش سفر به مالزی، انتها پس از دو سال تلاش، پروژه تاریخ شفاهی وزارت ارتباطات به ثمر نشست و نخستین جلد آن رونمایی شد. فرهنگ ما ایرانیان، فرهنگی عمدتاً شفاهی است و بسیاری از دانش ها و تجربه های ارزشمند در طول زمان سینه به سینه منتقل شده و چون مکتوب و مستند نشده از میان رفته است.

تاریخ شفاهی برای فرهنگ شفاهی

تاریخ شفاهی گفت وگویی آگاهانه درباره گذشته، منبعی تحقیقی برای استفاده محققان و مستندی برای درک انتقادی از گذشته است؛ تاریخ شفاهی می تواند تمام سطوح انسانی و اجتماعی را در بر بگیرد و رویدادهای در حال فراموشی را به حافظه تاریخ بسپارد؛ در واقع گرانیگاه تاریخ شفاهی احیای حافظه جمعی است.

ویژگی برجسته تاریخ شفاهی در مقایسه با تاریخ نگاری مبتنی بر اسناد و گزارش های رسمی، ضبط و ترسیم فراز و فرودهای روان شناختی و ارائه تصویری کم و بیش زنده بر اساس تجربیات مستقیم و غیرمستقیم افراد است. ثبت این تجربه ها در واقع تلاش برای تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح است. به عبارتی از این طریق دانسته های غیرمکتوب نهفته در ذهن مدیران، به دانشی آشکار و قابل استفاده دیگران تبدیل می شود. وقتی تجارب مدیریتی تدوین و مستندسازی شود می توان برای آن کاربردهای مختلفی در آموزش، هم آموزی و یادگیری سازمانی هم متصور بود.

امروزه تقریباً تمامی فعالیت ها و فرایندها، مستلزم انجام کار دانش محورند و به همین دلیل تمامی کارکنان باید به کارکنان دانش محور تبدیل شوند و کار به جای آنکه به نیروی دستان کارکنان وابسته باشد، به دانش آنها متکی باشد و این، یعنی خلق، تسهیم و استفاده از دانش در فعالیت های هر فرد در سازمانش. سازمان ها برای موفقیت باید به سرمایه های فکری، به عنوان سرمایه اصلی بنگرند و بر تولید و حفظ این سرمایه ها تأکید کنند. برای بهینه کردن فرایند ثبت و ضبط تجارب، سازمان ها و نهادها می توانند در کنار انجام وظایف خود تاریخ شفاهی آن سازمان یا نهاد را تدوین کنند. همین اهمیت و ضرورت، وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم را در کنار تمام وظایف حوزه توسعه زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی بر آن داشت تا برای حفظ و انتقال دانش های غیرمکتوب و تجربیات وزیران و مدیران پیشین این وزارتخانه، تدوین تاریخ شفاهی را آغاز کند تا ناگفته های دوران حضور و فعالیت شان به زبانی ساده در قالب فیلم و کتاب برای مخاطبان ثبت و ضبط شود. تجارب و اقدامات ابتکاری و بومی فعالان این بخش، بویژه در دوران دفاع مقدس و در دوران تحریم های ظالمانه بسیار ارزشمند و قابل ستایش و نقطه عطفی در صنعت مخابرات و فناوری ارتباطی کشور است.

در پروژه تاریخ شفاهی وزارت ارتباطات که به ایده و اهتمام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه به ثمر نشست 45 نفر از پیشکسوتان و مدیران پیشین بخش ارتباطات، در 206 جلسه و 300 ساعت، مقابل دوربین تاریخ شفاهی قرار گرفتند و به انتقال تجربیات خود پرداختند. حاصل این مستندسازی ارزشمند 20 مستند تلویزیونی و ده مجلد کتاب خواهد بود که بتدریج منتشر خواهد شد.

توجه به این نکته ضروری است که تاریخ شفاهی همیشه در جریان است و پایان پذیر نیست و اگر فهم درستی از ضرورت تدوین آن وجود داشته باشد، ضبط و ثبت بی طرفانه آن در همه ادوار ادامه خواهد یافت؛ بازنشستگی مدیران و کارکنان حرفه ای هرگز به معنای توقف جریان دانش و تجربه های ارزشمند آنها در طول دوران خدمت نیست بلکه جریان ارتباط فکری این گنجینه های خرد و تجربه با سازمانشان از طریق حضور در تاریخ شفاهی همیشگی خواهد بود. به ثمر نشستن تاریخ شفاهی حوزه ارتباطات به عنوان نخستین رویداد از این نوع در مجموعه دولت در کنار همه توفیق های وزارت ارتباطات فعالیت موفقی است که باید به همه ارکان دولت تسری یابد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1014

به "تاریخ شفاهی برای فرهنگ شفاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ شفاهی برای فرهنگ شفاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید