بیش از 78 میلیون ایرانی از اینترنت استفاده می نمایند

به گزارش سفر به مالزی، آخرین گزارش رگولاتوری از شرایط اینترنت کشور از نفوذ 94 درصدی اینترنت حکایت دارد به نحوی که بالغ بر 83 درصد مردم کاربر اینترنت موبایل هستند و نفوذ اینترنت ثابت خانگی به 11 درصد رسیده است.

بیش از 78 میلیون ایرانی از اینترنت استفاده می نمایند

به گزارش مهر، آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT کشور که مربوط به سرانجام سه ماه نخست سال 99 می گردد توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است.

این آمار نشان می دهد که تا سرانجام خردادماه 99 بالغ بر 78 میلیون و 86 هزار و 663 نفر در ایران از اینترنت استفاده می نمایند و به بیان دیگر مشترک اینترنت هستند.

از این تعداد 68 میلیون و 992 هزار و 115 نفر مشترک اینترنت موبایل و 9 میلیون و 94 هزار و 548 نفر مشترک اینترنت ثابت هستند.

آنالیز این آمار حاکی از آن است که نسبت به سرانجام سال 98، شمار مشترکان اینترنت موبایل تغییر محسوسی نیافته، اما تعداد مشترکان اینترنت ثابت خانگی افزایش کمی داشته است.

بر این اساس تعداد مشترکان اینترنت ثابت که در سرانجام سال 98 حدود 9 میلیون و 24 هزار نفر اعلام شده بود طی سه ماهه نخست سال جاری حدود 70 هزار نفر افزایش داشته است.

افزایش شمار مشترکان اینترنت ثابت از آن جهت دارای اهمیت است که سال گذشته فرایند توسعه این بخش متوقف و حدود یک میلیون نفر از کاربران ADSL به دلیل مسائل ناشی از کیفیت نامناسب سرویس و کندی سرعت، از دریافت این سرویس انصراف دادند.

این در حالی است که هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران تر است اما به دلیل کیفیت نامناسب اینترنت ثابت در کشور، کاربران ترجیح می دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده نمایند و این موضوع افزایش ضریب نفوذ اینترنت موبایل را در سال 98 به همراه داشته است.

این انتقاد از سوی کارشناسان مطرح می گردد که به دلیل عدم تخصیص درست منابع و عدم به روزرسانی تجهیزات شبکه، مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای فای خانگی محروم و مجبور به خرید اینترنت گران موبایل هستند. این در حالی است که اینترنت ارزان خانگی معیار پیشرفت و توان ارتباطی یک کشور محسوب می گردد اما به دلیل ضعف موجود در زیرساخت این سرویس، مردم مجبور به استفاده از اینترنت موبایل با هزینه گران شبکه موبایلی هستند.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات در یک نظرسنجی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح نموده بود، از تمایل کاربران برای استفاده از اینترنت ثابت خانگی با خبر شد. 75 درصد کاربران در پاسخ به سوال آذری جهرمی در این نظرسنجی که قیمت کدام اینترنت (خانگی یا 4G) برای شما مناسب تر است، اعلام کردند که به استفاده از اینترنت خانگی تمایل دارند و تنها 25 درصد تمایل به مصرف اینترنت 4G داشتند.

بر این اساس وزیر ارتباطات وعده داده که در سال 99 با تمام توان شبکه اینترنت خانگی را گسترش می دهیم و میلیون ها اشتراک جدید خانگی با کمترین کاغذبازی اداری و در کمترین زمان ممکن (48 ساعت از ثبت درخواست تا راه اندازی در منزل) برقرار شده و با VDSL سرعت اینترنت خانگی فعلی را چهار برابر خواهیم کرد.

هم اکنون اما این وعده وزیر ارتباطات در سه ماهه نخست سال جاری، تنها با افزایش حدود 70 هزار مشترک دنبال شده است.

ضریب نفوذ اینترنت به 94 درصد رسید

آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از فرایند نفوذ اینترنت در کشور، گویای ضریب نفوذ 94 درصدی اینترنت است و به بیان دیگر از هر 100 نفر در کشور 94 نفر از اینترنت استفاده می نمایند. در این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت 10.95 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 83.05 درصد اعلام شده است.

اتصال کاربران به اینترنت به وسیله فناوری های 4G، 3G، ADSL، TDLTE و FTTX انجام می گردد که آنالیز ها نشان می دهد بیش از 83 درصد کاربران به استفاده از فناوری 4G و 3G تمایل دارند، 9.49 درصد کاربر ADSL و 1.53 درصد کاربر TDLTE هستند. تنها درصد ناچیزی نیز برای اتصال از FTTX استفاده می نمایند.

این آمار نشان می دهد که کاربران، اینترنت موبایل را به عنوان نقطه اتصال پذیرفته اند و فناوری های دیگری مانند شبکه دسترسی فیبرنوری نیز برایشان جذابیتی ندارد و ترجیح می دهند از اینترنت موبایل استفاده نمایند.

شمار مشترکان اینترنت در ایران تا سرانجام سال 98 حدود 78 میلیون و 16 هزار و 433 نفر اعلام شده بود که نسبت به سال 97 افزایش 4 میلیون مشترک را در یک سال نشان داد.

منبع: انتخاب
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 657

به "بیش از 78 میلیون ایرانی از اینترنت استفاده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 78 میلیون ایرانی از اینترنت استفاده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید