ارتباط احتمالی بین پروتئینی در معده و چاقی

به گزارش سفر به مالزی، تهران (پانا) - محققان دانشگاه ایندیانا ارتباطی احتمالی بین چاقی و پروتئینی که در معده ترشح می شود، پیدا کرده اند. در شرایط آزمایشگاهی، مهار ترشح این پروتئین باعث کاهش سطح چربی موش ها حتی در صورت داشتن رژیم غذایی پرچرب شد.

ارتباط احتمالی بین پروتئینی در معده و چاقی

به گزارش آخرین خبر، چاقی یکی از جدی ترین نگرانی های بهداشتی در عصر حاضر است که خطر ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را در فرد افزایش می دهد. یک رژیم متعادل و ورزش منظم، بهترین روش درمان چاقی محسوب می شود. هرچند برخی افراد چاق در جستجوی روش های دیگری برای درمان چاقی هستند.

ترکیب میکروبیوم روده به عنوان عاملی اصلی بر سلامت فرد تاثیرگذار است. در مطالعه جدید، محققان اثر پروتئین خاصی با نام Gastrokine-1 (GKN1) را روی میکروبیوم مورد بررسی قرار دادند.

این پروتئین در معده ترشح می شود و محققان با این پیش فرض تحقیق خود را ادامه دادند که شاید این ماده در تنظیم میکروب های روده نقش داشته باشد. در فاز اول تحقیق، آنها ترشح GKN1 را در موش ها مهار کردند. سپس نشانگرهایی مانند قند خون و سطح انسولین، چربی بدن، میزان مصرف انرژی و برخی مولفه های دیگر را اندازه گیری کرده و به نتایج جالبی دست یافتند.

نتایج اولیه نشان می دهد موش هایی که GKN1 در آنها مهار شده است، وزن کمتری دارند و سطح چربی بدن آنها پایین تر از بقیه است. در واقع این موش ها حتی وقتی غذاهای چرب مصرف می کنند و بیشتر می خورند، لاغرتر از بقیه موش ها هستند.

یکی از موضوعات مهم این است که سطح پایین GKN1 ارتباطی احتمالی با ابتلا به سرطان معده دارد که این موضوع نیز مورد توجه محققان قرار گرفته است. با این وجود، پژوهشگران می گویند براساس یافته های فعلی هنوز ارتباطی بین سرطان یا سایر عوارض جانبی در موش های آزمایشگاهی که پروتئین در آنها مهار شده رویت نکرده اند. اما اذعان داشته اند که ممکن است در مراحل بعدی زندگی، چنین افرادی مستعد ابتلا به چنین بیماری هایی شوند.

محققان همچنین می گویند این احتمال وجود دارد که کمبود GKN1 بتواند به عنوان یکی از علائم تشخیص سرطان مورد استفاده قرار گیرد ولی لزوما به معنی این نیست که بیمار را مستعد ابتلا به چنین بیماری هایی کند.

بدیهی است که قبل از شروع آزمایش های بالینی روی انسان ها، نمی توان نظر قطعی در مورد نتایج آزمایش روی موش ها داد. محققان در تلاشند رابطه بین GKN1 و سرطان، میکروبیوم روده و چاقی را بیشتر بررسی کنند تا به نتایج دقیق تری دست یابند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1138

به "ارتباط احتمالی بین پروتئینی در معده و چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط احتمالی بین پروتئینی در معده و چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید