شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه

به گزارش سفر به مالزی، با توجه به اینکه نسبت به سال گذشته، شاهد افزایش دو سانتی متری آب دریاچه هستیم، امیدواریم که در 10 تا 12 سال آینده شاهد احیای دریاچه ارومیه باشیم.

شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال 1393 به دستور رئیس جمهوری تشکیل شد. بخشی از برنامه های دولت برای احیای دریاچه ارومیه در قالب برنامه ای 13 ساله عبارت اند از: کاهش و صرفه جویی چهل درصدی آبیاری اراضی کشاورزی، لایروبی رودخانه، اتصال دو رودخانه زرینه و سیمینه، انتقال آب به محل عمیق دریاچه و تثبیت و شناسایی کانون های ریزگردی که در پیرامون دریاچه ارومیه تشکیل شده بود.

بعد از گذشت سه سال از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه و تحقق تثبیت آب دریاچه ارومیه در سال 96، اکنون نزدیک به یک میلیارد و هشتصد میلیون مترمکعب آب در دریاچه وجود دارد، به طوری که ده سال آینده برای احیای دریاچه زمان بندی شده تا سطح آب به تراز اکولوژیک برسد، حجم آب دریاچه به 13 تا 14 میلیارد مترمکعب افزایش یابد و شاهد بازگشت فلامینگوها و سایر جانداران به این زیست بوم باشیم.

پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت:

طبق آنالیز ها قسمتی در جنوب دریاچه ارومیه حتی در شرایط تراز اکولوژیک نیز آبگیری نخواهند شد.

به گفته وی کوشش ها بر آن است که این محدوده 500 کیلومتری، به کاربری جدیدتری رسانده گردد تا در احیای دریاچه ارومیه به نحوی نقش داشته باشد، مخصوصا که این محدوده از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است و هیچ گاه تبدیل به کانون ریزگرد نخواهد شد.

طبق گفته های آراسته، نسبت به سال گذشته، آب دریاچه دو سانتی متر بیشتر شده است. امید بر آن است که در 10 تا 12 سال آینده شاهد احیای دریاچه ارومیه باشیم و در این مورد از کشورهایی مانند ژاپن، به اندازه سالانه یک میلیارد دلار یاری خواهیم گرفت. بعلاوه انتقال حوزه به حوزه آب به دریاچه نیز در حال اجرا است تا در نتیجه آن بتوانیم شاهد انتقال حدودا 650 میلیون مترمکعب آب رودخانه گیلاس به دریاچه باشیم.

معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه اعلام کرد که 21 کیلومتر از تونل انتقال آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه حفاری شده است. به گفته او حفاری از طریق 2 دستگاه مکانیزه از ورودی و خروجی این تونل با طول 36 کیلومتر، از طریق قرارگاه خاتم الانبیاء در حال اجرا شدن است.

بخش میانی این تونل نیز از طریق دست در حال حفاری است و تا به امروز این طرح 9 هزار و 500 میلیارد ریال هزینه برده است. با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده، طرح حفاری تونل برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در سال 1399 تمام می گردد و با بهره برداری از آن سالانه 600 میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه منتقل خواهد شد. پیشرفت فیزیکی کل این طرح نیز بیش از 50 درصد، پیشرفت تونل 62 درصد و سد کانی سیب 43 درصد است و 20 هزار میلیارد ریال برای اعتبار اولیه این طرح برآورد شده است.

لازم به شرح است که جمعا سه هزار نفر در کل این طرح فعالیت می نمایند که بیش از 60 درصد از این اندازه بومی هستند و می توان امیدوار بود که این طرح سبب ایفای نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1523

به "شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید