یک سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین کشف شد

به گزارش سفر به مالزی، دانشمندان موسسه فناوری راچستر (Rochester Institute of Technology) اخیرا نزدیکترین سیاره فراخورشیدی به زمین را کشف نموده اند.

یک سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین کشف شد

به گزارش سفر به مالزی و به نقل از تک اکسپلوریست، پژوهشگران آمریکایی اخیرا اظهار نموده اند نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین را که 2MASS 1155-7919 b نام دارد، کشف نموده اند.

این سیاره بزرگ فراخورشیدی تازه متولدشده که به زمین نیز نزدیک تر از دیگر سیارات است، در اطراف ستاره Epsilon Chamaeleontis Association واقع شده است و در حدود 330 سال نوری از منظومه شمسی ما فاصله دارد.

این کشف یک روش جدید جالب برای آنالیز چگونگی شکل گیری غول های گازی ارائه خواهد داد. دانشمندان با استفاده از داده های رصدخانه فضایی گایا ، جسم بسیار جوانی را کشف کردند که جرم آن 10 برابر جرم سیاره مشتری است.

این سیاره فراخورشیدی به دور ستاره خود که 5 میلیون ساله است و در فاصله 600 برابر مسافتی که کره زمین از خورشید قرار گرفته است، در حال چرخش است. خورشید حدود 4.5 میلیارد سال قدمت دارد.

این سیار فراخورشیدی عجیب می تواند بهترین مکان برای جستجو و آنالیز ماه فراخورشیدی ها باشد. ماه فراخورشیدی (exomoon یا extrasolar moon)، یک ماه طبیعی است که بر گرد یک سیاره فراخورشیدی در خارج از منظومه شمسی یا ستاره های دیگر می چرخد.

آنی دیکسون واندرولد (Annie Dickson-Vandervelde)، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی دکترای رشته فناوری و علم اخترفیزیک گفت: گرچه بسیاری از سیارات دیگر به وسیله مأموریت کپلر و مأموریت های مانند آن کشف شده اند؛ اما تقریباً همه آنها سیارات قدیمی هستند. این چهارمین یا پنجمین نمونه از سیاره غول پیکر است که به دور یک ستاره می چرخد و نظریه پردازان در تلاشند تا دریابند که چگونه آنها شکل گرفته اند. این که چگونه این سیاره جوان و غول پیکر خیلی دور از ستاره خود شکل گرفته و در آنجا قرار گرفته، برایمان هنوز یک راز است.

آنالیز داده های تصویربرداری و طیف سنجی به ستاره شناسان یاری می نماید تا درک نمایند که چگونه سیارات غول پیکر فراخورشیدی می توانند در چنین مدارهای وسیعی قرار گیرند.

یافته های این مطالعه در مجله Research Notes of the American Astronomical Society منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 311

به "یک سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید