نکاتی که هنگام ورزش در هوای سرد باید بدانید

به گزارش سفر به مالزی، کارشناسان معتقدند برای ورزش کردن در فضای بیرون از خانه و در فصل سرد سال باید چند نکته را رعایت کرد.

نکاتی که هنگام ورزش در هوای سرد باید بدانید

خبرنگاران - ورزش کردن در فضای بیرون از خانه و در فصل سرد سال می تواند برای سلامتی انسان بسیار مفید باشد و تمرین قلبی عروقی نتیجه بخش و افزایش اندورفین را به همراه داشته باشد.

گرم کردن قبل از ورزش همواره موثر است، اما در دمای پایین که ماهیچه ها در معرض خطر انقباض بیش تر قرار دارند، این کار اهمیت بیشتری دارد.

پوشیدن لباس مناسب

لوئیز دِیمن، کارشناس دومیدانی تارنمای ریل باز (realbuzz) و دونده سابق مسابقات در بریتانیا، می گوید یکی از پوشاک های اصلی که باید هنگام آماده شدن برای ورزش در زمستان و در فضای باز در کمد لباس خود داشته باشیم، ژاکت ضدآب است.

ژاکت ضدآب نه تنها در صورت گرفتار شدن در باران بدن را خشک نگه می دارد، بلکه در شرایط مختلف آب و هوایی نیز مثل عایق عمل می نماید.

دِیمن هم چنین برای یاری به حفظ دمای بدن در سطح مناسب در طول دویدن، خرید لباس هایی مانند جوراب شلواری یا گرمکن بازو را پیشنهاد می نماید.

دیمن توصیه می نماید که برای گرم نگه داشتن سر و گوش ها هم از کلاه استفاده کنیم.

تنفس منظم

در ماه های سردتر سال، وقتی برای دویدن بیرون می رویم، ممکن است تنفس نسبت به حالت عادی مشکل تر باشد.

به گفته اندی مک گی، یادگیری تنفس درست هنگام دویدن معیار بسیار مهمی است. برای یاری به تنظیم تنفس، با آهنگ تنفس سه گام دم و سه گام بازدم آغاز کنیم. یعنی خیلی ساده، هر سه قدم یک بار نفس بکشیم و در سه قدم بعدی بازدم کنیم.

او می افزاید: این کار ممکن است به پیدا کردن آهنگ مخصوص خود هنگام دویدن تان یاری کند و استفاده از برنامک های دویدن یا مترونوم می تواند در این زمینه مفید باشد.

آب رسانی مداوم به بدن

هنگام انجام هرگونه فعالیت ورزشی، چه در فضاهای سرپوشیده و چه روباز، چه در تابستان و چه زمستان، آب رسانی به بدن از موارد لازم است.

ورتینگتون می گوید: در زمستان هم آب رسانی فراموش نگردد. در تابستان واضح است که باید این کار را کرد، اما در ماه های سردتر سال هم تعریق و تنفس باعث می گردد که مایعات بدن از دست برود. پس یادمان نرود که حتی اگر احساس تشنگی نمی کنیم، باز هم آب ازدست رفته بدن را جبران کنیم.

ورزش گروهی

شاید در زمستان انگیزه داشتن برای ورزش کردن سخت باشد؛ مخصوصا که مجبور باشیم صبح خیلی زود از خواب بیدار شویم، برای مقابله با این مشکل، می توان با دوستانی هماهنگ شد و دسته جمعی دوید و در طول جهت به یکدیگر انگیزه داد.

دیمن می گوید: هر تمرینی، اگر کسی باشد که همراهش تمرین کنیم، مفرح تر است، حتی اگر برای این کار لازم باشد عضو باشگاهی شویم و با سایر دوندگان قرار بگذاریم، این کار نه تنها برای افزایش انگیزه و تعهد خوب است، بلکه از تنها دویدن امن تر هم هست.

ایمنی

اگر در زمستان بخواهیم صبح های زود یا شب ها بدویم، به احتمال زیاد نور خورشید چندان زیاد نخواهد بود، پس وقتی بیرون دید چندان خوبی نداریم، مخصوصا اگر در جهت خود از جاده و خیابان عبور می کنیم یا در امتداد آن می دویم، باید برای امنیت خود اولویت قایل شویم.

دیمن بعلاوه توصیه می نماید که در جهت دویدن مان اگر سطوح ناهموار احتمالا خطرناکی وجود دارد یا نور خیابان کم است، چراغ سر بخریم.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1522

به "نکاتی که هنگام ورزش در هوای سرد باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که هنگام ورزش در هوای سرد باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید