موفقیت های پژوهشگاه رویان در درمان بیماری پارکینسون

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از جهاددانشگاهی، پژوهشگاه رویان به عنوان یکی از مراکز علمی پیروز در ایران، تاثیر مثبتی در جنبه های مختلف درمانی از جمله درمان ناباروری زوجین، سلول درمانی و پیشگیری و خدمات مختلف به بیماران دیابتی داشته است.

موفقیت های پژوهشگاه رویان در درمان بیماری پارکینسون

31 سال پیش در هشتم خرداد ماه سال 1370 مرکز جراحی محدود رویان با هدف ارایه خدمات درمانی به زوج های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری به وسیله زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاددانشگاهی علوم پزشکی ایران تأسیس شد.

به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر به آنالیز فعالیت مرکزی که هم اکنون در سی و یک سالگی خود به یکی از قطب های مهم پزشکی علوم فراوری مثل و تحقیقات سلولهای بنیادی در منطقه و جهان تبدیل شده است می پردازیم که در ادامه می خوانید.

فراوری سلول بنیادی جنینی انسان

پژوهشگاه رویان از جمله معدود مراکز تحقیقاتی ایران است که به دلیل پژوهش های بنیادی در مرزهای دانش و دستاوردهایی همانند دستیابی به توان فراوری سلولبنیادی جنینی انسان و فراوری نخستین حیوانات شبیه سازی شده نامش در میان ده کشور پیشرفته صاحب این فناوری ثبت شده است.

برگزاری کنگره و جشنواره بین المللی رویان در حوزه پزشکی فراوری مثل، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی نیز همواره مورد توجه مجامع علمی و رسانه های خارجی بوده و به موازات این موفقیت های علمی در بعد کاربردی و ارایه خدمت به بیماران هم تحولی جدی در زمینه درمان ناباروری در کشور ایجاد نموده است و تا به امروز نزدیک به سی هزار زوج ایرانی و خارجی مستقیماً از نتایج تحقیقات و خدمات آن بهره مند شده اند.

این پژوهشگاه هم اکنون فعالیت های پژوهشی خود را در سه قالب پژوهشکده علوم فراوری مثل، پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی و پژوهشکده زیست فناوری دنبال نموده و بعلاوه به وسیله چهار مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری، مرکز سلول درمانی، مرکز پیشگیری و کنترل دیابت و چاقی و متابولیسم و مرکز تخصصی تحصیلات تکمیلی خدمات خود را به بیماران و جامعه هدف ارائه می نماید.

پژوهشگاه رویان تا به امروز چندین شرکت دانش بنیان تأسیس نموده است و تعدادی از هسته های فناور و کسب و کارهای نوپا را نیز پشتیبانی و حمایت می نماید.

قرار دادن پژوهش در کنار درمان

شاید یکی از مهمترین دلیل های موفقیت رویان که مرهون تفکر و مدیریت جهادی و کم نظیر مؤسس و بنیانگذار آن زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی است را بتوان قرار دادن پژوهش در کنار درمان و ارایه خدمات به بیماران و اهمیت دادن به این موضوع بیان کرد.

درست است که مرکز تخصصی رویان یکی از اولین مراکز فوق تخصصی درمان ناباروری بوده اما هم اکنون بیش از 90 مرکز درمان ناباروری در کشور وجود دارد که به ارایه اینگونه خدمات مشغول هستند.

وجه تمایز پژوهشگاه رویان این بوده که در حد ارائه خدمات درمانی متوقف نمانده و با پژوهش در همه زمینه های مرتبط با بخش درمان و استفاده از ظرفیت ها و دستاوردهای تازه خود مجموعه رویان، همواره پیشگام بوده است.

از سوی دیگر، پژوهشگاه رویان، به مقوله آموزش نیز همواره به عنوان یکی از ارکان اصلی در کنار دو رکن درمان و پژوهش توجه داشته است.

برگزاری جایزه بین المللی کاظمی

بخشی از تعاملات بین المللی پژوهشگاه رویان با دیگر مراکز تحقیقاتی جهان از این رهگذر شکل گرفته اند. پژوهشگاه رویان برگزار نماینده یک کنگره و جشنواره بین المللی به مدت بیست و سه سال بوده و چندین سال است که به فرموده رهبری (مدظله العالی) چندین دوره از جایزه بین المللی کاظمی (Kazemi Prize) برگزار شده است و مورد استقبال بسیار دانشمندان سراسر جهان قرار گرفته است.

تبادل دانشجو و بعلاوه طرح های پژوهشی مشترک با دانشگاه های داخلی و خارجی و مراکز تحقیقاتی بین المللی و معتبر جهان، فقط بخشی از این دستاوردها است.

در بخش ارایه خدمات درمانی نیز سال هاست زوج های نابارور برای درمان از دیگر کشورها به این مرکز مراجعه می نمایند.

آخرین دستاورد پژوهشگاه رویان

از جمله دستاوردهای پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی که به وسیله یکی از شرکت های زیر مجموعه پژوهشگاه اجرا شده است نتایج حاصل از انجام کارآزمایی های بالینی با استفاده از سلول های کشنده طبیعی از افراد غیر خویشاوند برای درمان بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم مغزی است که در سمپوزیوم بین المللی سرطان ارایه شد.

پژوهشگاه رویان پیشتاز در حوزه زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی و علوم فراوری مثل

بر اساس مستندات بین المللی و رسانه های تحلیل علم از جمله الزویر (Elsevier) پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و جمهوری اسلامی ایران همچنان در دو حوزه و شاخه های زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی و علوم فراوری مثل پیشتاز و سرآمد منطقه خاورمیانه و جهان است و امید است تا با برگزاری نشست های تخصصی و کنگره های بین المللی، جایگاه رویان و کشور را در سطح منطقه خاورمیانه و جهان حفظ و با تبادل دانش، زمینه ارتقاء سطح علمی در کشور را فراهم کنیم.

تازه های درمان سرطان

بعلاوه از تازه های درمان سرطان و محصولات بومی فراوری شده در درمان سرطان می توان محصولات شرکت دانش بنیان کیاسل (کیان ایمن سلول) [Kiacell-Immune] که یکی از دستاوردهای اخیر دانش بنیان های پژوهشگاه رویان است نام برد.

مقالات بین المللی

تعداد کل مقالات بین المللی چاپ شده پژوهشگاه رویان تعداد 3438 مورد است که از این تعداد، 367 مقالات (40 درصد بصورت همکاری بین المللی) در سال 1401 چاپ شده است؛ منجر به افزایش شاخص H [H-Index] پژوهشگاه رویان به 78 شده است.

ثبت اختراع

تعداد ثبت اختراعات ملی 65 مورد و تعداد ثبت اختراعات بین المللی 4 مورد است.

کتب

تا کنون 158 کتاب به وسیله همکاران رویانی چاپ شده است. در سال 1401 همکاران پژوهشگاه رویان 15 جلد کتاب منتشر کردند که 4 مورد فصل کتاب در انتشارات بین المللی (در کل 58) و 4 جلد کتاب داخلی به وسیله سایر انتشارات کشور (در کل 48) و 7 جلد کتاب به وسیله انتشارات پژوهشگاه رویان (در کل 52) منتشرشده است.

فروش دانش فنی

دانش فنی جداسازی و نگهداری سلول های بنیادی موجود در خون محیطی و مغز استخوان در سال 1399، دانش فنی جداسازی سلول های بنیادی از پالپ دندان شیری و Vitrification پالپ دندان شیری در سال 1400، دانش فنی فراوری محیط کشت های مورد احتیاج آزمایشگاه جنین شناسی مراکز درمان ناباروری در سال 1400 و دانش فنی فراوری رده سلولی مولد داروهای هورمونی مورد احتیاج درمان ناباروری (FSH) در سال 1401 به فروخته شده است.

فعالیت های پژوهشی در یک نگاه

تعداد طرح های انتها یافته 30 طرح، تعداد طرح های در دست اجرا 140 طرح، تعداد انتها نامه های انتها یافته 83 انتها نامه و تعداد انتها نامه های در دست اجرا 222انتها نامه است.

دستاوردها و افتخارات پژوهشگاه رویان در سال 1401

از دستاوردها و افتخارات پژوهشگاه رویان در سال 1401 می توان به فراوری محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی مورد احتیاج مراکز درمان ناباروری، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها (بصورت طرح ملی) و انتقال دانش فنی به صنعت، انجام موفقیت آمیز طرح فناورانه فراوری رده سلولی تخمدان هامستر چینی (CHO) مهندسی شده فراوری نماینده هورمون محرک فولیکولی (FSH) انسانی و انتقال به صنعت اشاره نمود.

بعلاوه انجام موفقیت آمیز طرح پژوهشی آنالیز ایمنی سلول های کشنده طبیعی هاپلوآیدنتیکال فعال شده در آزمایشگاه در بیماران مبتلا به گلیوبلاستومامولتی فرم عود شونده و تومور مغزی بدخیم مقاوم به درمان (کارآزمایی بالینی فاز I)، انجام موفّقیت آمیز طرح پژوهشی پیوند سلولهای پیش ساز دوپامینرژیک مغز میانی مشتق شده از سلول های بنیادی جنینی انسانی به مدل بیماری پارکینسون در میمون، فراوریدانش فنی محلول نگهداری بافت های پیوندی: کلیه، کبد، قلب و پانکراس و یاری به بومی سازی ابزار انتقال جنین انسان در شرکت دانش بنیان بهراد رویش رادا از دیگر دستاوردهای رویان به شمار می روند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1710

به "موفقیت های پژوهشگاه رویان در درمان بیماری پارکینسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت های پژوهشگاه رویان در درمان بیماری پارکینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید