مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرو مکس و پیکسل 6 پرو در شب

به گزارش سفر به مالزی، در این مطلب به مقایسه دوربین پیکسل 6 پرو با آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا در حالت شب می پردازیم تا ببینیم عملکرد کدام پرچم دار در حفظ جزئیات و در عین حال ثبت تصاویری روشن تر، بهتر است.

مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرو مکس و پیکسل 6 پرو در شب

پیش تر مقاله ای منتشر شد که در آن به مقایسه دوربین گوشی های پیکسل 6 پرو با آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا در نور روز پرداختیم تا ببینیم عملکرد کدام یک از آن ها در ثبت تصاویری با جزئیات بیشتر و نویز کمتر، بهتر است. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نماینده اپل گزینه بهتری است و با فاصله کمی از آن کهکشانی سامسونگ و در نهایت نماینده گوگل هم با فاصله بیشتری در رده آخر قرار گرفتند.

گوگل تقریبا یک ماه پیش از گوشی های سری پیکسل 6 رونمایی کرد که شامل دو گوشی در دو مدل استاندارد و پرو می شوند. این گوشی ها عملکرد بسیار خوبی در زمینه پردازشی، گرافیکی و پردازش تصویر دارند و در واقع باید گفت تمرکز اصلی آن ها عمدتا روی ثبت تصاویر بهتر است و با آنالیز قبلی هم به این نتیجه رسیدیم که گوگل توانست به هدفی که در سر داشت دست پیدا کند.

البته چون تنسور، تراشه به کار رفته در سری پیکسل 6 خیلی قدرتمند نیست و بیشتر باید با پرچم داران سال گذشته از لحاظ قدرت پردازشی و گرافیکی مقایسه گردد، انتظار خیلی زیادی هم از آن نداشتیم اما آنالیز ها کاملا نتیجه امیدوارنماینده ای را نشان داده اند. این یعنی پیکسل 6 پرو برای سال جاری در جهت درستی قرار گرفته است اما بعید به نظر می رسد سال آینده هم بتواند در مقایسه با پرچم دارهای بازار عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.

در حال حاضر گوشی های بسیار خوبی برای محک زدن توانایی های نماینده گوگل وجود دارند که از جمله رجحانن آن ها می توان به آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا اشاره نمود. پرچم دارانی که در حال حاضر رجحانن گوشی های شرکت های مربوطه یعنی اپل و سامسونگ به حساب می آیند و طبیعتا اگر پیکسل 6 پرو در مقایسه با این گوشی ها سربلند بیرون بیاید یا حداقل عملکرد نزدیکی به آن ها داشته باشد، قطعا گوگل را به تمام آنچه در فکر داشت می رساند.

همان طور که از تیتر پیداست، در این مطلب قصد داریم به مقایسه دوربین پیکسل 6 پرو با آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا در نور شب بپردازیم تا ببینیم آیا پیکسل می تواند باز هم عملکرد نسبتا خوبی از خود به نمایش بگذارد یا اینکه تمام توانایی های خوب آن فقط در نور روز خود را نشان می دهد و نباید انتظار داشت در نور شب هم عملکرد خوبی را ببینیم.

اما قبل از اینکه به آنالیز بپردازیم، بهتر است بار دیگر نگاهی داشته باشیم به مشخصات فنی دوربین این گوشی ها روی کاغذ تا ببینیم باید چه انتظاری از آن ها داشته باشیم.

نام گوشیپیکسل 6 پروآیفون 13 پرو مکسگلکسی S21 اولترا
دوربین اصلی50 مگاپیکسلی با لنز 26 میلی متری GN1 ساخت سامسونگ، گگرددگی دیافراگم f/1.8 لرزشگیر اپتیکال تصویر - سنسور 1/1.31 اینچی12 مگاپیکسلی با لنز 26 میلی متری، گگرددگی دیافراگم f/1.5 لرزشگیر سنسور شیفت108 مگاپیکسلی با لنز 24 میلی متری، گگرددگی دیافراگم f/1.8 لرزشگیر اپتیکال تصویر
دوربین فوق عریض12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.2 - لنز 18 میلی متری با مقدار زوم 0.7 برابری12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/1.8 - لنز 13 میلی متری با مقدار زوم 0.5 برابری12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.2 - لنز 14 میلی متری با مقدار زوم 0.6 برابری
دوربین تله فوتو48 مگاپیکسلی با زوم 4 برابری اپتیکال - لنز 104 میلی متری با گگرددگی دیافراگم f/3.5 - لرزشگیر اپتیکال تصویر12 مگاپیکسلی با زوم 3 برابری اپتیکال - لنز 77 میلی متری با گگرددگی دیافراگم f/2.8 - لرزشگیر اپتیکال تصویر10 مگاپیکسلی با زوم 3 برابری اپتیکال - لنز 70 میلی متری با گگرددگی دیافراگم f/2.4 - لرزشگیر اپتیکال تصویر
سایر سنسورهانداردندارد10 مگاپیکسلی با زوم 10 برابری اپتیکال - لنز 240 میلی متری با گگرددگی دیافراگم f/4.9 - لرزشگیر اپتیکال تصویر
دوربین سلفی11.1 مگاپیکسل12 مگاپیکسل40 مگاپیکسل

همانطور که مشاهده می کنید، گگرددگی دیافراگم دوربین اصلی و فوق عریض آیفون 13 پرو مکس از دو رقیب قدرتمندش بیشتر است و این یعنی نماینده اپل می تواند در نور شب، نور بیشتری را جذب کند و در نتیجه تصاویر را با جزئیات بیشتری به ثبت برساند. البته این تنها چیزی نیست که می تواند در داشتن یک تجربه لذت بخش در عکاسی به یاری کاربران بیاید. قطعا پردازش های نرم افزاری هم تأثیر زیادی روی بهبود کیفیت عکاسی به خصوص در نور شب دارند که باید دید کدام شرکت در این زمینه هم عملکرد بهتری از خود به نمایش خواهد گذاشت.

در این مقایسه اما متأسفانه دوربین های سلفی آنالیز نشده اند و فقط دوربین های اصلی، فوق عریض و تله فوتو با یکدیگر مقایسه شده اند. اما همین سه دوربین هم می توانند ایده خوبی از عملکرد کلی سه گوشی به ما بدهند. بعلاوه در زمینه فیلم برداری هم نمونه ای را از وب سایت منبع شاهد نیستیم اما به محض قرارگیری چنین نمونه هایی قطعا آن را قرار خواهیم داد.

همان طور که می دانید، پیکسل 6 پرو در این مطلب بیشتر مرکز توجه بوده است چرا که آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا بارها و بارها آنالیز شده اند و به همین دلیل هدف ما بیشتر آنالیز پیشرفت پیکسل 6 پرو به نسبت گوشی های نسل قبل گوگل و بعلاوه مقایسه عملکرد آن با رجحانن های بازار است تا ببینیم آیا به نسبت نسل گذشته و بعلاوه به نسبت نماینده های قدرتمند سامسونگ و اپل، بهبودی در عملکرد دیده می گردد یا خیر.

مقایسه دوربین پیکسل 6 پرو با آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا

دوربین اصلی - پیکسل 6 پرو

دوربین اصلی - آیفون 13 پرو مکس

دوربین اصلی - گلکسی S21 اولترا

همان طور که مشاهده می کنید، وقتی حالت شب را در گوشی پیکسل 6 پرو غیرفعال کنیم، تصویری که ثبت می گردد بسیار تاریک تر از چیزی است که انتظار می رود. در مقایسه با گوشی های دیگر هم این موضوع بیشتر خود را نشان می دهد. مثلا آیفون 13 پرو مکس به لطف بهره مندی از دیافراگم بسیار بازی که دارد در همان حالت عادی هم تصویر بسیار خوب و پرجزئیاتی را ثبت کرد، گلکسی S21 اولترا هم عملکرد نسبتا خوبی داشت اما پیکسل 6 پرو گویا اصلا تلاشی نکرد تا در حالت عادی تصویر روشنی ثبت کند.

در واقع اگر بخواهیم به تصویر ثبت شده به وسیله سه گوشی نگاهی بیندازیم می بینیم که اگر بخواهیم از آن ها استفاده کنیم، می توانیم روی آنچه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا ثبت کردند حساب کنیم. البته وقتی به نماینده سامسونگ می رسیم اندکی تصویر کیفیت خود را از دست می دهد اما همچنان این تصویر قابل استفاده هست. با نگاهی به تصویر ثبت شده به وسیله پیکسل 6 پرو به این نتیجه می رسیم که تا تقریبا این تصویر اصلا قابل استفاده نیست چون نمی توان چیز خاصی را در آن تشخیص داد.

نکته قابل توجه دیگر اما در شرایطی بود که حالت شب غیرفعال بود. در این حالت آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا تصویری را به ثبت رساندند که در واقعیت وجود داشت. یعنی در واقعیت و با چشم خودمان هم می شد تا حدودی جزئیات خوبی را مشاهده کرد. اما در شرایطی که حالت شب فعال شد طبیعتا تصویر روشن تر اما از حالت واقعی خود خارج شد. پیکسل 6 پرو در این بخش یک امتیاز منفی دیگر هم می گیرد و آن هم این است که دوربین آن نتوانست حتی تصویری که در واقعیت دیده می شد را به خوبی ثبت کند.

نکته ای که وجود دارد، تفاوت فاحش بین تصویر ثبت شده به وسیله پیکسل 6 پرو در دو حالت مختلف بود. اگر دقت کنید می بینید که دو نماینده سامسونگ و اپل در حالت عادی هم تصویری را ثبت کردند که گویا با حالت شب ثبت شده بود. بنابراین اختلاف چشمگیری بین دو تصویر مربوط به آن ها دیده نمی گردد. اما تصویری که پیکسل 6 پرو ثبت کرد گویا مربوط به شب و روز است. اما الگوریتم روشن سازی صحنه در پیکسل 6 پرو گویا بیش از حد اعمال شده است چرا که اگر به تصویر نگاه کنید می بینید که سایه ها بیش از حد روشن شده اند و آن حس و حال واقعی حضور در شب از بین می رود.

در این بین گلکسی S21 اولترا توانست تعادل بسیار خوبی را ایجاد و تصویر معقولی را ثبت کند. آیفون 13 پرو مکس هم که گویا حالت شب آن فقط آمده تا حس و حال بودن در شب را به کاربر القا کند عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت و به نسبت دو گوشی دیگر، شب بودن را بهتر به نمایش گذاشت و در عین حال جزئیات خوبی را هم ثبت کرد.

این تمام ماجرا نیست چرا که با دوربین اصلی تصاویر بیشتری هم ثبت شده که در ادامه به آنالیز تک تک آن ها خواهیم پرداخت. در آنالیز اول که پیکسل 6 پرو در حالت عادی با اختلاف فاحشی از دو رقیب قدرتمند خود عقب افتاد. حال باید دید آیا می تواند در ادامه با به کارگیری درست الگوریتم های خود تصاویر بهتر و دقیق تری را در نور شب ثبت کند یا خیر.

دوربین اصلی - پیکسل 6 پرو

دوربین اصلی - آیفون 13 پرو مکس

دوربین اصلی - گلکسی S21 اولترا

در این تصویر هم واقعیت، کاملا مشابه چیزی است که آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا در حالت عادی ثبت کردند. یعنی زمانی که حالت شب غیرفعال بود، آیفون و گلکسی توانستند تصویری را ثبت نمایند که شخص آنالیز نماینده دقیقا همان را با چشمان خود هم می دید. اما تصویر ثبت شده به وسیله پیکسل 6 پرو بسیار تاریک تر از چیزی بود که در واقعیت مشاهده می شد. این یعنی در شرایطی که نور کم باشد، نماینده گوگل نمی تواند در حالت عادی تصاویری در حد و مقدار های تصاویر ثبت شده به وسیله گلکسی S21 اولترا و آیفون 13 پرو مکس ثبت کند.

وقتی حالت شب را روشن می کنیم، داستان کاملا فرق می نماید. گویا چشم انداز کاملا روشن می گردد. بدین ترتیب تصاویر ثبت شده در این حالت شاید قابل اشترک گذاری، زیبا و پر جزئیات باشند اما قطعا واقعی نیستند. در این بین آیفون 13 پرو مکس روشن ترین تصویر را ثبت کرد اما آنقدری این تصویر روشن است که گویی سایه قرمزرنگی آن را احاطه نموده است. دقیقا همین موضوع در رابطه با پیکسل 6 پرو هم صدق می نماید با این تفاوت که این بار همه چیز مایل به زردی است. گلکسی S21 اولترا اگرچه تصویری تاریک تر از دو گوشی دیگر ثبت کرد اما حداقل خیلی از حد تعادل خارج نشد و تصویر تا حدودی توازن خود را بین حالت شب و مقدار روشنایی حفظ کرد.

در تصاویری که در ادامه به آنالیز آن ها خواهیم پرداخت، حالت شب به صورت دستی غیرفعال می گردد تأسپس آن را با تصاویر ثبت شده با تنظیمات حالت شب اتوماتیک در هر گوشی مقایسه کنیم و ببینیم عملکرد نماینده های قدرتمند هر شرکت چگونه است. گفتنی است حالت شب در سه گوشی نام مختلفی دارد که در آیفون از آن به عنوان Night Mode، در پیکسل از آن به عنوان Night Sight و در گلکسی هم از آن به عنوان Scene Optimizer و Night Mode یاد می گردد اما کاربرد تمام آن ها مشابه است. در این تصاویری که مشاهده می کنید هر گوشی به صورت اتوماتیک وقتی در شرایطی که نور کافی وجود نداشت قرار می گرفت، حالت شب را فعال می کرد.

همان طور که مشاهده می کنید، در این تصاویر نماینده گوگل کاملا از سایر گوشی ها سوا می گردد چرا که تصاویر آن بسیار روشن تر از تصاویری هستند که نماینده های سامسونگ و اپل یعنی آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا ثبت نموده اند. این موضوع کاملا سلیقه ای است اما به اعتقاد شخص آنالیز نماینده، تا این مقدار روشن شدن تصاویر هم خوب نیست چرا که تصاویر را از حالت واقعی خارج می سازد و ظاهری مصنوعی به آن ها می دهد. از طرفی همواره ایده این است که کاربر آن حس و حال شب را دریافت کند اما جزئیات موجود درون تصاویر هم در عین حال بالا باشد. این در حالی است که پیکسل 6 پرو تصویر را آن قدری روشن ثبت کرد که هیچ اثری از شب دیده نمی گردد. قطعا این موضوع برای خیلی ها خوشایند و مطلوب ارزیابی می گردد اما بسیاری ها شاید آن را نپسندند.

دو گوشی گلکسی S21 اولترا و آیفون 13 پرو مکس در ایجاد تعادل فوق العاده عمل کردند و تصاویری را ثبت کردند که هم حال و هوای بودن در نور شب را تداعی می نماید و هم به مقدار ای روشن هست که بتوان جزئیات مد نظر را در آن یافت. این در حالی است که شاید در بسیاری از مواقع این پیکسل 6 پرو بوده باشد که تصویر روشن تری را ثبت کرد. البته در این تصاویر گلکسی S21 اولترا یک ضعف داشت و آن هم این بود که گاهی اوقات بعضی از تصاویر را خیلی تاریک تر از حد انتظار به ثبت می رساند. در این بین باید آیفون 13 پرو مکس را به عنوان محصولی انتخاب کنیم که نه تنها عملکرد بی نظیری در این زمینه داشت بلکه از لحاظ پایداری در این عملکرد خوب هم دو گوشی دیگر نتوانستند در حد و مقدار های آن باشند. یک موضوع مهم که باید در این زمینه در نظر داشته باشید هم این است که آیفون لنز تنگ تری از سایرین دارد. به همین دلیل پیکسل 6 پرو و گلکسی S21 اولترا به واسطه لنزهای 24 میلی متری خود تصاویر عریض تری را به نسبت آیفونی ثبت کردند که لنزی 26 میلی متری دارد.

از لحاظ شارپ بودن تصاویر اما آیفون 13 پرو مکس زیادی از حد الگوریتم های نرم افزاری خود را به کار برد و باعث شد تصاویر اندکی جلوه مصنوعی پیدا نمایند. از طرفی وجود کنتراست بیش از حد هم باعث شده تا در بعضی از مواقع، تصاویری را ترجیح دهیم که پیکسل 6 پرو و گلکسی S21 اولترا در شب ثبت نموده اند. البته نباید فراموش کنید مقایسه دوربین گوشی ها در بسیاری از مواقع از جمله حالت شب تا حدودی سلیقه ای هم هست. به این صورت که شاید کاربری همین جلوه مصنوعی موجود در تصاویر ثبت شده به وسیله آیفون 13 پرو مکس را به نمونه های ثبت شده به وسیله پیکسل 6 پرو و گلکسی S21 اولترا ترجیح دهد. بنابراین در نهایت تجربه کاربری معین می نماید کدام گوشی رجحانن است.

به صورت کلی در عکاسی با دوربین اصلی در شب مقایسه پیکسل 6 پرو با گلکسی S21 اولترا و آیفون 13 برنده خاصی ندارد چرا که واقعا انتخاب یک گوشی با تماشا تمام این تصاویر بسیار سخت است. اما به نظر می رسد در مجموع می توان رای را به آیفون و سپس گلکسی داد چرا که تصاویر بهتری از پیکسل 6 پرو ثبت کردند. البته باز هم باید به این نکته اشاره داشته باشیم که عملکرد هر سه گوشی عالی بود و هر کدام از آن ها می توانند به رجحانن شکل ممکن احتیاج شما را رفع نمایند. بنابراین جای نگرانی نیست چون اختلاف بین آن ها اندک است.

دوربین فوق عریض

می رسیم به دوربین فوق عریض، جایی که به نظر می رسد روی کاغذ باید آیفون 13 پرو مکس را برنده این رقابت بدانیم چرا که سنسور فوق عریض به کار رفته در این گوشی گگرددگی دیافراگم بازتری به نسبت رقبا دارد و این یعنی نور بیشتری حین عکاسی با آن جذب می گردد و در نتیجه تصاویر روشن تر و با جزئیات کامل تری به ثبت می رسند. از طرفی باید انتظار داشته باشیم نماینده گوگل هم به خاطر بهره مندی از هوش مصنوعی، عملکرد خوبی داشته باشد. حال کدام یک در عمل می تواند عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد موضوعی است که باید بعد از آنالیز تصاویر ثبت شده به آن پی ببریم.

با نگاهی به تصاویر بالا، می بینیم که گلکسی S21 اولترا به محض ثبت اولین تصویر با دوربین فوق عریض در نور شب، با مشکل روبرو شد. این یعنی دو گوشی دیگر یعنی پیکسل 6 پرو و آیفون 13 پرو پیروز شدند تصویر بهتر، روشن تر و پرجزئیات تری را به ثبت برسانند. برای مثال پیکسل 6 پرو اگرچه تصویر را اندکی نرم ثبت کرد اما از لحاظ مقدار روشنایی همه چیز خوب ارزیابی می گردد. از طرفی آیفون 13 پرو مکس تصاویر بسیار شارپ و در بعضی مواقع بیش از حد شارپ را به ثبت رساند و اندکی هم تصاویر ثبت شده به وسیله آن تاریک هستند.

اگرچه پیکسل 6 پرو در آنالیز دوربین اصلی در بعضی از صحنه ها به خاطر بیش از حد روشن نشان دادن تصاویر نقد می شد، اما به نظر می رسد پیروز شد با دوربین فوق عریض خود اندکی تعادل ایجاد کند و تصاویر مناسب تری را با مقدار شارپنس بیشتر، حتی بهتر از آیفون به ثبت برساند. بنابراین در این بخش برنده ما پیکسل 6 پرو خواهد بود که با فاصله بسیار کمی، نماینده اپل و سپس سامسونگ را پشت سر می گذارد.

دوربین تله فوتو

در نهایت می رسیم به دوربین تله فوتو، جایی که به نظر می رسد هم روی کاغذ و هم در عمل، گلکسی S21 اولترا بر رقبای خود رجحان داشته باشد. نه فقط به خاطر مقدار سنسور بلکه به این خاطر که سامسونگ دوربین های تله فوتوی خود را به زوم 3 و 10 برابری آن هم به صورت اپتیکال مجهز نموده است و تا به امروز هیچ گوشی نتوانسته از این حیث با نماینده قدرتمند شرکت کره ای رقابت کند. اما تمام این ها حدس و گمانی است که بر اساس عملکرد دوربین تله فوتوی گلکسی S21 اولترا در نور روز گفته شده است.

در نور شب اما داستان فرق می نماید. نمی خواهیم بگوییم تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین تله فوتوی گلکسی S21 اولترا بد است اما به خاطر دیافراگم بسیار باریکی که دارد، نور کمی به عمق لنزها می رسد و در نتیجه تصاویر خیلی روشن ثبت نمی شوند. مگر اینکه مقدار نور محیط نسبتا خوب باشد. در غیر این صورت این دوربین های قدرتمد نمی توانند در شب عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارند چرا که به صورت اتوماتیک، مقدار زوم را به سه برابر و نوع آن را به دیجیتال تغییر می دهد.

مثلا در تصاویر بالا، می توانید به وضوح مشاهده کنید که در مقدار زوم بومی 4 برابری، عملکرد پیکسل عالی است در صورتی که آیفون 13 در نهایت مقدار زوم اپتیکال خود یعنی 3 برابری، اصلا عملکرد خوبی نداشت و تصاویری که به آن در این مقدار بزرگ نمایی در شب به ثبت رسید، قطعا برای اشتراک گذاری مناسب نیستند. برای مثال اگر به گربه نگاه کنید متوجه می شوید که اصلا آیفون در نور شب نمی تواند از سوژه هایی که در فواصل نسبتا دور قرار دارند عکاسی کند. در عوض در گلکسی S21 اولترا مقدار زوم اگرچه روی 3 برابر بود اما جزئیات به رجحانن شکل ممکن به ثبت رسیدند. در واقع باید گفت برای انتخاب برنده در این بخش، باید اول گلسی S21 اولترا و سپس پیکسل 6 پرو و آیفون 13 پرو را به عنوان رجحانن گوشی ها در زمینه عکاسی در نور شب در نظر بگیریم.

در زوم 10 برابری، تنها گوشی را که می توان روی کاغذ به عنوان برنده در اختیار داشت، گلکسی S21 اولترا است و این موضوع اصلا چیزی نیست که بتوانیم بحثی در رابطه با آن داشته باشیم. آیفون 13 پرو مکس را باید فراموش کنید چون در این مقدار بزرگ نمایی این محصول هیچ حرفی برای گفتن ندارد. البته نکته اینجاست که شرایط بسیار تاریک تر از چیزی بود که گلکسی S21 اولترا بتواند از دوربین تله فوتو با زوم 10 برابری اپتیکال خود استفاده کند اما از زوم دیجیتال همان دوربینی استفاده کرد که می تواند به زوم 3 برابری اپتیکال برسد. این یعنی گلکسی S21 اولترا در شرایطی توانست این مقایسه را انجام دهد که به صورت دیجیتال، 10 برابر بزرگ نمایی داشت. البته جزئیات به شدت کاهش پیدا کرد و همه چیز مصنوعی شد. پیکسل 6 پرو اما اگرچه تصویر را با کلی نویز به ثبت رساند اما جزئیات بسیار واضح تر و بیشتری را ثبت کرد و در نتیجه این بخش را با پیروزی به انتها رساند.

تجربه عکاسی در شب با پیکسل 6 پرو، آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا

اگر قرار باشد برای یک پرچم دار، بیش از 1000 دلار هزینه کنید و آن پرچم دار قرار است از شرکت گوگل، سامسونگ و آیفون باشد، مطمئن باشید هیچ کدام از آن ها شما را ناامید نخواهند کرد و می توانند به رجحانن شکل ممکن احتیاجتان را رفع نمایند. اما قطعا یکی از آن ها باید تجربه لذت بخش تری را هرچند اندک برایتان به ارمغان بیاورد. در این آنالیز که به صورت تخصصی در نور شب انجام شد، متوجه شدیم پیکسل 6 پرو شاید آن پرچم داری نباشد که بتواند در نور شب، تمام انتظارات شما را برآورده کند. متأسفانه گوگل شاید پیروز شده باشد که پردازنده ای با قدرت پردازش نرم افزاری بالا برای بهبود کیفیت تصاویر فراوری نموده باشد اما در عمل می بینیم که این پردازنده نتوانست یاریی به پیکسل 6 پرو برای شکست دادن رقبایی کند که حتی چندین ماه قبل از آن رونمایی شده بودند. البته در این بخش باز هم چون فاصله سه گوشی خیلی زیاد نبود شاید پیکسل 6 پرو را بسیار خوب ارزیابی کنیم اما از طرفی چون پردازنده به کار رفته در این محصول قدرت پردازشی کمتری به نسبت رقبا دارد، بسیار طول می کشد تا بتواند تصاویر خوبی در نور شب ثبت کند و تمام این موارد یک نکته منفی برای نماینده گوگل به شمار میرود.

اگر دقت نموده باشید، در تصاویر ثبت شده هیچ انسانی دیده نمی گردد چون پیکسل برای اینکه در نور شب نور کافی را جذب کند، حدودا 10 ثانیه زمان احتیاج دارد و قطعا کسی این مدت ثابت نمی ایستد تا از وی عکاسی کنیم. همین موضوع باعث شد نمونه تصاویر ثبت شده در نور شب هم کمتر از حد معمول باشند چون عکاسی در این شرایط بسیار خسته نماینده می گردد. خیلی بهتر می شد اگر گوگل پردازنده قدرتمندتری در پیکسل 6 پرو استفاده می کرد اما این می تواند تجربه بسیار خوبی باشد برای این شرکت تا در سری های بعدی ضعف خود را شناسایی و جبران کند.

به همین دلیل شاید سخت باشد پیکسل 6 پرو را به عنوان برنده انتخاب یا اینکه این گوشی را به عنوان محصولی برای عکاسی در شب به کاربران معرفی کنیم اگر و فقط اگر منتظر ماندن برای ثبت یک تصویر به مقدار حدود 10 ثانیه برای شما خسته نماینده نباشد. در غیر این صورت بدیهی است گلکسی S21 اولترا و آیفون 13 پرو مکس گزینه های مناسب تری به حساب می آیند که می توان به آن ها به عنوان یک پرچم دار قدرتمند در این زمینه نگاه کرد.

بنابراین رجحانن گزینه برای عکاسی در نور شب … ؟

به صورت کلی، باید بگوییم هر سه گوشی عملکرد خوبی داشتند و متناسب با هزینه ای که پرداخت می کنیم احتیاجتان را تا حدودی رفع می نمایند. اگرچه عکاسی در نور شب زمانی کاملا بخش محبوب گوگل و پرچم دارانش بود چرا که عملکرد بی نظیری داشتند، اما فعلا باید آن ها را از این مقایسه خارج کنیم چرا که در مقایسه با رجحانن های سامسونگ و اپل نتوانست عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.

آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا از آن طرف عملکرد بسیار خوبی داشتند و تجربه لذت بخش تری را به ارمغان آوردند و به همین دلیل پیکسل نقد می گردد چرا که بعد از این دو گوشی راهی بازار شد و انتظار زیادی از آن می رود. این دو گوشی بعلاوه از لحاظ نمایش رنگ هم تعادل بسیار بهتری به نسبت رقیب خود داشتند و این طور به نظر می رسید که گویی خود صحنه واقعی را به تصویر می کشیدند؛ یعنی تصاویر واقعی تر بدون اعمال هیچ الگوریتمی برای بهبود کیفیت عکس و در نتیجه خارج ساختن آن از حالت طبیعی.

مثل آنالیز های قبل دیگر با امتیاز دادن به گوشی ها عملکرد آن ها را آنالیز نمی کنیم چرا که در دنیای گوشی های هوشمند، دوربین ها می توانند عملکرد متفاوتی از خود به نمایش بگذارند. اما اگر قرار باشد این سه گوشی را با در نظر گرفتن همین چند تصویر رتبه بندی کنیم، می توانیم بگوییم آیفون 13 پرو مکس برنده مقایسه است، گلکسی S21 اولترا در رتبه دوم قرار می گیرد اما با فاصله نسبتا کم و پیکسل 6 پرو هم با فاصله نسبتا کم به نسبت دو گوشی دیگر در رده آخر قرار می گیرد. می گوییم نسبتا کم چرا که در عکاسی با دوربین تله فوتو پیکسل توانست رقبایش را شکست دهد، در عکاسی با دوربین فوق عریض هم رقبایش را شکست داد اما فقط در عکاسی با دوربین اصلی که اصلی ترین و پرکاربردترین دوربین هم به شمار میرود، نتوانست در حد و مقدار های رقبا ظاهر گردد. از طرفی عکاسی با آن در نور شب خیلی طول می کشد که این موضوع هم در کسب چنین نتیجه ای بی تأثیر نبود.

نظر شما چیست؟ با در نظر گرفتن این تصاویر، فکر می کنید کدام گوشی می تواند برای عکاسی در نور شب، تجربه لذت بخش تری را برای شما به ارمغان بیاورد؟ توجه داشته باشید که مقایسه های بیشتری از دوربین های سلفی این گوشی ها و بعلاوه عملکرد آن ها در بخش فیلم برداری منتشر خواهد شد. بنابراین برای برنده نهایی در زمینه عکاسی و فیلم برداری باید اندکی منتظر بمانیم.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1600

به "مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرو مکس و پیکسل 6 پرو در شب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا، آیفون 13 پرو مکس و پیکسل 6 پرو در شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید