معبد طلایی کیوتو از جاذبه های مهم گردشگری ژاپن، عکس

به گزارش سفر به مالزی، کینکاکوجی یا معبد طلایی، یک معبد ذِن در شمال کیوتو بوده که تمام نمای دو طبقه بالایی آن با ورقه های طلا پوشیده شده است. این معبد به طور رسمی تحت عنوان رکوئونجی (Rokuonji) شناخته می گردد و در گذشته ویلای سردار جنگی آشیکاگا یوشیمیتسو (Ashikaga Yoshimitsu) بود که بنا به درخواست خودش بعد از مرگ وی در سال 1408 تبدیل به یک معبد ذن شد.

معبد طلایی کیوتو از جاذبه های مهم گردشگری ژاپن، عکس

بهترین تجربه سفر را به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

معبد طلایی، یک سازه تحسین برانگیز مشرف به تالابی عظیم و تنها ساختمان به جامانده از مجموعه سابق یوشیمیتسو است. این سازه بارها در طول عمرش دچار آتش سوزی شده که دو مرتبه از این آتش سوزی ها طی جنگ داخلی اونین (Onin war) بود که بیشتر کیوتو را ویران کرد. یکی دیگر از این آتش سوزی ها در سال 1950 توسط یک راهب دیوانه رخ داد. ساختمانی که امروزه شاهد آن هستید در سال 1955 بازسازی شد.

معبد طلایی برای بازتاب فرهنگ عجیب کیتایاما (Kitayama) که در حلقه های اشرافی و ثروتمند کیوتو در زمان یوشیمیتسو شکل گرفته بودند ساخته شد. هر طبقه این معبد یک سبک معماری متفاوت را به نمایش می گذارد. طبقه اول به سبک معماری شیندِن (Shinden) که برای ساخت کاخ های دوران هیان مورد استفاده قرار می گرفت، با ستون های چوبی و دیوارهای سفید گچی ساخته شد. این طبقه با طبقات طلایی بالا تضاد زیادی دارد. تندیس هایی از بودا و یوشیمیتسو در طبقه اول نگهداری می شوند. اگر چه ورود به معبد امکان پذیر نخواهد بود، تندیس های مذکور اگر دقیق نگاه کنید از آن طرف تالاب قابل مشاهده هستند؛ زیرا پنجره های طبقه اول معمولاً باز نگه داشته می شوند.

طبقه دوم به سبک معماری بوکه (Bukke) که برای اقامتگاه سامورایی ها به کار می رفت طراحی شده است. نمای خارجی این طبقه با ورقه های طلا، درخشش خاصی دارد. تندیسی از بودی ستوَه (Bodhisattva) با چهار تندیس فرا زمینی از پادشاهان در مرکز قرار گرفته است؛ هر چند این تندیس ها برای عموم مردم قابل تماشا نیستند. در نهایت در طبقه سوم که آخرین طبقه محسوب می گردد، سبک معماری تالار ذن چینی را مشاهده می کنید که از درون و بیرون طلاکاری شده است. یک ققنوس طلایی بر روی نوک سقف ساختمان وجود دارد.

بعد از تماشای معبد طلایی از طرف دیگر تالاب، بازدیدکنندگان از خانه های کشیش های ارشد سابق معبد دیدن خواهند کرد که به خاطر درهای کشویی نقاشی شده زیبایشان شهرت دارند. البته این خانه ها نیز برای عموم قابل بازدید نیستند. بعد از این قسمت، جهت دوباره از معبد طلایی ولی این بار از پشت آن عبور می نماید و گردشگران به سمت باغ های معبد که طراحی خود را از زمان یوشیمیتسو حفظ نموده اند راهنمایی خواهند شد. در این باغ ها نیز جاذبه های اندک دیگری مانند تالابی که می گویند هرگز خشک نمی گردد را می بینید. تندیس هایی در باغ وجود دارند که به اعتقاد مردم پرتاب سکه به سمتشان باعث خوش یمنی می گردد.

ادامه دادن جهت از دل باغ ها شما را به چایخانه سکاتئی (Sekkatei) می برد که در دوران اِدو به معبد اضافه شد. در بیرون محوطه معبد مغازه های سوغاتی فروشی، یک باغ کوچک چای و تالار فودو (Fudo) قرار دارند. تالار فودو تندیسی از فودو میو یکی از پنج پادشاه خردمند و محافظ بودیسم را نگهداری می نماید. گفته می گردد این مجسمه توسط کوبو دایْشی (Kobo Daishi) یکی از مهم ترین چهره های تاریخ مذهبی ژاپن کنده کاری شده است.

چطور به معبد طلایی برویم؟

معبد طلایی از ایستگاه کیوتو با اتوبوس های شماره 101 و 205 به طور مستقیم قابل دسترس خواهد بود. این اتوبوس های مسافتی 40 دقیقه ای را تا معبد طی نموده و هزینه شان 230 ین است. یکی دیگر از گزینه های سریع تر و قابل اعتماد، خط متروی کاراسوما (Karasuma) به سمت ایستگاه کیتائوجی (Kitaoji) خواهد بود که تنها 15 دقیقه زمان و 260 ین هزینه می برد. استفاده از تاکسی زمان کمتر اما هزینه بسیار زیادی را در بر خواهد داشت. زمان بازدید از معبد نیز از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 503

به "معبد طلایی کیوتو از جاذبه های مهم گردشگری ژاپن، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد طلایی کیوتو از جاذبه های مهم گردشگری ژاپن، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید