مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مردم را با خطر آسیب یا مرگ روبرو کند

به گزارش سفر به مالزی، اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، می گوید هوش مصنوعی می تواند برای بشریت ریسک های وجودی به همراه داشته باشد و دولت ها باید بدانند که چطور می توانند جلوی سوءاستفاده از این فناوری به وسیله افراد خرابکار را بگیرند. او باور دارد که AI می تواند به افراد بسیار زیادی صدمه برساند یا عامل مرگ آن ها گردد.

مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مردم را با خطر آسیب یا مرگ روبرو کند

اریک اشمیت اخیراً در رویداد CEO Council روزنامه وال استریت ژورنال در لندن درباره هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که این فناوری می تواند برای ما ریسک وجودی ایجاد کند. این مدیرعامل سابق گوگل شرح داد که ریسک وجودی با واردآمدن آسیب به تعداد خیلی زیادی از مردم یا مرگ آن ها تعریف می گردد.

اشمیت گفت: سناریویی هایی نه برای امروز، بلکه برای آینده نه چندان دور مطرح است که این سیستم ها می توانند اکسپلویت های روز صفر را در فضای سایبری یا گونه های زیستی تازه را کشف نمایند. این سناریوها فعلاً تخیلی هستند، اما استدلال پشتشان احتمالاً حقیقت دارد. زمانی که این اتفاق بیفتد، باید آماده باشیم تا بدانیم که چگونه باید جلوی سوءاستفاده از این ابزارها به وسیله افراد پلید را بگیریم.

برای هوش مصنوعی احتمالاً رگولاتوری تازه به وجود نمی آید

او که از سال 2001 تا 2011 مدیرعامل گوگل بود، شرح نداده است که به نظرش چطور باید برای هوش مصنوعی قانون گذاری کرد، اما می گوید این موضوع باید برای جامعه اهمیت داشته باشد. او پیش بینی می نماید که در ایالات متحده احتمالاً نهاد رگولاتوری تازهی به طور اختصاصی برای هوش مصنوعی به وجود نخواهد آمد.

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، چندی پیش به کنگره رفته بود و خواهان تشکیل نهادی تازه برای کنترل هوش مصنوعی شده بود. شرکت سازنده ChatGPT بعلاوه هفته گذشته اعلام نموده بود که بهتر است نهادی بین المللی شبیه به آژانس انرژی اتمی برای AI شکل بگیرد.

اشمیت پیش تر عضو کمیسیون امنیت ملی آمریکا در زمینه هوش مصنوعی بود. این کمیسیون در سال 2019 مطالعه ای را روی این فناوری شروع کرد تا به آنالیز موضوعات مختلف ازجمله احتیاج به شکل گیری چهارچوب های قانونی تازه بپردازد. گزارش این کمیسیون در سال 2021 منتشر شد و هشدار می داد که ایالات متحده برای دوران هوش مصنوعی آماده نیست.

منبع: انتخاب
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1755

به "مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مردم را با خطر آسیب یا مرگ روبرو کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مردم را با خطر آسیب یا مرگ روبرو کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید