لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟

به گزارش سفر به مالزی، برخورد اخیر روسیه با مسافران ایرانی در فرودگاه این کشور با طرح ادعاهایی در ارتباط با مهاجرت اتباع ایرانی به وسیله روسیه، توافق لغو ویزای گروهی بین دو کشور را چقدر می تواند تحت تاثیر قرار دهد؟

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟

ایسنا: همزمان با امضای برنامه اجرایی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو ویزا در سفرهای گروهی شهروندان دو کشور، این احتمال و نگرانی مطرح شد که انگیزه های مهاجرت به وسیله روسیه به اروپا، توافق دو کشور را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد و این پرسش مطرح شد که ضمانت اجرایی این توافق نامه برای عمل کردن دو کشور به تعهدات شان چیست و چه تضمینی وجود داد که طرف مقابل از نیمه راه زیر تعهداتش نزد و این توافق را یک طرفه متوقف نکند؟

مشابه این ماجرا در زمان توافق ایران با کشورهای صربستان، مالزی و جمهوری آذربایجان اتفاق افتاده بود؛ پس از لغو یا تسهیل ویزا، با افزایش تقاضا برای سفر به این کشورها و بازنگشتن تعدادی از مسافران به کشور، طرف مقابل یک طرفه توافق لغو ویزا با ایران را متوقف و دیگر گردشگران ایرانی را از امکان سفر بدون ویزا و یا حتی با ویزای فرودگاهی محروم کرد. در روزهای گذشته سرگردان نگه داشتن 38 مسافر ایرانی در فرودگاه روسیه و جلوگیری از ورود آن ها به خاک این کشور با طرح ادعای احتمال غیرواقعی بودن هدف سفر آن ها برای تماشای بازی های جام ملت های اروپا و جعلی بودن اسناد و مجوزهای سفر این مسافران، توافق ایران و روسیه برای لغو ویزا سفرهای گروهی را درحالی که هنوز به مرحله اجرا نرسیده، هم نشانه گرفته است.

با این وجود، لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی ـ به ایسنا گفت: فکر نمی کنم این اتفاق ها به لغو توافق دو کشور منجر گردد. البته تاثیرگذار است و تخلفات، طرفین را دچار تردید می نماید و قطعا سختگیری ها بیشتر خواهد شد و در کمیته های فنی ایران و روسیه، موانع، مسائل و سختگیری ها مطرح و آنالیز می گردد.

او در عین حال تاکید نمود: ضروری است مدیران محترم دفاتر خدمات مسافرتی نظارت بیشتری بر کارکنان داشته باشند تا معروفیت بد برای ایران رقم نخورد. با این همه، فکر نمی کنم اتفاق مشابه صربستان و مالزی با روسیه تکرار گردد.

اژدری با تاکید بر این که دولت تمام کوشش خود را برای تسهیل تبادلات گردشگری انجام می دهد، گفت: می دانید ارزش پاسپورت یک کشور به اندازه تعداد کشورهایی است که شهروندان بتوانند بدون ویزا به آن مقاصد سفر نمایند. این گونه تخلفات متاسفانه باعث می گردد از اعتماد به شهروندان ایرانی کاسته گردد و کشورها سیاست های لغو ویزا با ایران را با سخت گیری بیشتری دنبال نمایند که قطعا شایسته هم میهنان نیست.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1226

به "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید