رایج ترین مسائل پوستی در خانم های خانه دار

به گزارش سفر به مالزی، در زنان خانه دار و در برخی مشاغل که افراد با مواد شوینده سر و کار دارند، به علت استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش می یابد و کناره های آن ریش ریش می گردد که کندن پوست کناره های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راه یابی میکروب به آن نقطه می گردد.

رایج ترین مسائل پوستی در خانم های خانه دار

رایج ترین مسائل پوستی در خانم های خانه دار

نویسنده:دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو

در زنان خانه دار و در بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سر و کار دارند، به علت استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش می یابد و کناره های آن ریش ریش می گردد که کندن پوست کناره های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راه یابی میکروب به آن نقطه می گردد.

استفاده از حلال ها مانند تینر هم برای پاک کردن دست، موجب از بین رفتن چربی پوست شده و در پی آن خارش، سوزش، زخم، ترشحات آبکی و چرکی ایجاد می گردد که البته تماس مکرر با سفیدنماینده ها نیز این عوارض را در پی دارد، بنابراین استفاده از دست کش مناسب که مانع تماس پوستی گردد، مهم ترین و برترین روش پیشگیری از ایجاد این عوارض است. توصیه مهم در این زمینه، شستشوی دست در خاتمه کار و استفاده از نرم نماینده یا مرطوب نماینده ها است. اگزمای پوستی که با خارش و قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن تعیین می گردد به علت مواد آلرژن یا مواد التهاب زا ایجاد می گردد. اگزما از عوارض تماس های مکرر و طولانی مدت با شوینده ها در ایام خانه تکاتی است، بنابراین دست کش های دو لایه (لایه داخلی کتان) مناسب ترین وسیله برای پیشگیری از عوارض پوستی شوینده ها است. درماتیت یا همان اگزمای دست شایع ترین بیماری در این ایام است که خارش، قرمزی و خشکی پوست و تاول های ریز را در پی خواهد داشت. معمولا علایم بیماری در کف دست و روی نوک انگشتان بروز می نماید و گاهی فاصله میان انگشت حلقه و کناری را درگیر می نماید و ضایعه ای به شکل پیش بند تشکیل می گردد که به اگزمای پیش بندی معروف است. این ضایعات در صورت درمان نشدن به موقع موجب التهاب و ترک پوست می شوند. برای همین برترین راه برای جلوگیری از خشکی پوست و عود این ضایعات، استفاده از کرم های حاوی اوره، گلیسیرین، وازلین و ... است.

بسیاری از افرادی که به اگزما مبتلا هستند بر این باورند که بعضی کارها می تواند این بیماری را در آنها تشدید کند. این عوامل تشدیدنماینده بیماری که به صورت علمی هم ثابت شده اند شامل موارد زیر می گردد: استرس های روحی و جسمی، عادت ماهیانه برای خانم ها، انواع مختلف بیماری ها، بعضی از انواع غذاها، تغییرات آب و هوایی. پیشگیری از اگزما در افراد بسیار سخت است، اما در عین حال روش های گوناگونی وجود دارد که افراد با استفاده از آن می توانند خود را در مقابل این عارضه ایمن نمایند و به هنگام ابتلا، ظرف مدت زمانی کوتاه درمان شوند. آخرین آنالیز هایی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد، نوعی باکتری که در حالت عادی در پوست همه افراد زندگی می نماید به عنوان عامل اصلی در بروز این بیماری محسوب می گردد. خاراندن پوست به هنگام ابتلا به اگزما می تواند لایه بیرونی پوست را از بین ببرد و راه ورود این باکتری ها را به بدن آزاد کند. اگر محل بروز اگزما روی پوست شما بسیار خارش دارد و پس از مصرف داروهای یاد شده هنوز درمان نشده است، باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر چه بیماری اگزما نمی تواند به طور کامل درمان گردد، می توان آن را در حالتی نگه داشت که بیشتر پیشرفت نکند. به هر حال هر فردی می تواند با نخاراندن پوست، کاهش استرس، دوری از عوامل بروز اگزما، استفاده از روش های درمانی موجود و ... خود را در مقابل این عارضه ایمن کند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1595

به "رایج ترین مسائل پوستی در خانم های خانه دار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایج ترین مسائل پوستی در خانم های خانه دار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید