در تصمیم های بزرگ زندگی و کاری از عقل پیروی کنیم یا قلب؟

به گزارش سفر به مالزی، احتمالا شما هم این توصیه را از بزرگان شنیدید که قلب خود را دنبال کنید.

در تصمیم های بزرگ زندگی و کاری از عقل پیروی کنیم یا قلب؟

اما پیروی کردن از قلب برای موارد شهودی است؛ هنگامی که پیغام هایی حسی برای مخالفت با تصمیم گیری های منطقی مغز دریافت می کنیم.

وقتی به مغز و منطق خود بیشتر بها بدهیم؛ یک رشد و پیشرفت پایدار با حقوق کافی، مزایای بازنشستگی، فرصت های رشد و توسعه کسب وکاری به دست می آوریم؛ پس چرا باید سراغ پیغام های موجودی مانند قلب برویم که دایما در نوسان است؟

طبق تحقیقات جدید صورت گرفته توسط Medical Alert Buyers Guide، افرادی که بیشتر دنباله رو حس های قبلی خود هستند؛ تمایل دارند مرتبه های شغلی بالاتری داشته باشند و رضایت بیشتری از زندگی کسب نمایند.

این موسسه در این مطالعه خود سراغ 1011 فرد با سنین مختلف (نسل های حد فاصل 1940 تا 2000) رفته است و به آنالیز فرآیندهای تصمیم گیری آن ها می پردازد. آیا در هنگام خرید بیشتر از عقل پیروی می نمایند یا قلب؟ هنگام انتخاب شغل و راستا زندگی چطور؟

شناخت در برابر هیجان

حدود 79 درصد از افرادی که در مطالعه موسسه MABG شرکت کردند؛ گفتند برای تصمیم گیری از عقل و سر خود تبعیت می نمایند و 21 درصد آن ها پیرو قلب شان هستند.

اما جالب است غالب شرکت نماینده ها در این مطالعه نمی توانند قدرت حسی قلب را انکار نمایند و باز هم در گونه هایی از تصمیم گیری های کاری بدان متکی هستند:

68 درصد گفتند برای داوری و قضاوت در تصمیم گیری های کاری بیشتر به نوای قلب گوش می دهند.

64 درصد اعتقاد دارند برای انتخاب شغل، تصمیم های مهم و اساسی زندگی و راه های موفقیت باید از عقل و مغز خود پیروی نمایند.

بنابراین، این آمار نشان می دهد توصیه پیروی همیشگی از نداهای درونی و دلی چندان اجرا نمی گردد و مردم برای انتخاب شغل، رشته تحصیلی و راستا زندگی آینده شان بیشتر متکی به عقل هستند.

بعضی از کارمندان فقط تحلیل ها و ارزیابی های محاسباتی و منطقی برای انتخاب های خود دارند در حالی که بعضی دیگر به طور غریزی، علاقه مندی های خود را دنبال می نمایند.

تصمیماتی که مردم می گیرند

شاید استفاده از پیغام های قبلی برای انتخاب یک صبحانه یا میان وعده چندان ضرورتی نداشته باشد ولی آیا افراد برای تصمیم های بزرگ و اساسی زندگی خود مانند خرید ماشین، خرید خانه، انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه، انتخاب شغل و مسایلی مانند مهاجرت و ازدواج باید از قلب خود پیروی نمایند یا از عقل و مغز سرشان؟

این تحقیق نشان می دهد افرادی که در این تصمیم گیری ها از عقل خود پیروی کردند؛ متوسط درآمدشان 13 درصد بیشتر از افرادی است که تصمیمات اصطلاحا دلی گرفتند. افزون بر این، 16 درصد افراد شغل خود را ترک کردند چون احساس حسرت خوردن داشتند ولی 15 درصد این کار را براساس یک تصمیم عقلی گرفتند.

در سال های اخیر، هوش هیجانی (Emotional intelligence) هواداران زیادی پیدا نموده است. هوش هیجانی توانایی مدیریت احساسات را به ما می دهد. هوش هیجانی عاملی برای افزایش موفقیت و مدیریت بهتر امور و تیم ها است.

اما باهوش شدن براساس پیروی از احساسات بیشتر مربوط به خودآگاهی است. شما با خودآگاهی می توانید تصمیم های منطقی بهتری بگیرید و زیرک تر به نظر می رسید. به همین دلیل، همه بزرگان توصیه می نمایند به ندای درونی خود گوش نموده و از قلب تان پیروی کنید.

چه اتفاقی می افتد وقتی از قلب مان پیروی می کنیم؟

با فرض اینکه خودآگاهی دارید و از توانایی ها، استعدادها و احساسات خود آگاه هستید؛ پیروی از قلب می تواند شما را به موقعیت های بهتری سوق دهد.

از بین 1011 نفری که در مطالعه موسسه MABG شرکت کردند؛ حدود 60 درصد افرادی که از قلب خود پیروی کردند؛ از موقعیت شغلی خود رضایت دارند و در آن سو، افرادی که از عقل و منطق پیروی کردند؛ 50 درصد از شغل فعلی خود راضی هستند.

در نتیجه، گوش دادن به ندای مغز می تواند منجر به موفقیت ملموس تری گردد ولی پیروی نکردن از ندای قلب خطر پشیمانی را افزایش می دهد. بنابراین، اگر می خواهید زندگی رضایت بخش و شادتری داشته باشید؛ باید قلب خود را دنبال کنید.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 61

به "در تصمیم های بزرگ زندگی و کاری از عقل پیروی کنیم یا قلب؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تصمیم های بزرگ زندگی و کاری از عقل پیروی کنیم یا قلب؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید