دریافت وام ازدواج با اعمال شاقه!، گوش کسی بدهکار اجرای قانون نیست

به گزارش سفر به مالزی، درحالی که مسائل پیش پای جوانان برای ازدواج روزبه روز بیشتر می شود، بانک ها برای پرداخت وام به زوج های جوان هفت خوان ایجاد کرده و دست بسیاری از زوجین را از دریافت این تسهیلات کوتاه کرده اند.

دریافت وام ازدواج با اعمال شاقه!، گوش کسی بدهکار اجرای قانون نیست

به گزارش خبرنگار حوزه زنان، خانواده و جوانان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، درحالی که مشکل تأمین هزینه ازدواج جوانان به طور سرسام آوری بالا رفته و مسائل پیش پای جوانان برای ازدواج روزبه روز بیشتر می گردد، بانک ها برای پرداخت وام به زوج های جوان هفت خوان ایجاد کرده و دست بسکمک از زوجین را از دریافت این تسهیلات کوتاه کرده اند.

دریافت وام ازدواج با اعمال شاقه

درحالی که دریافت تسهیلات چندهزارمیلیاردی توسط برخی افراد ذی نفوذ از بانک ها به راحتی صورت می گیرد و عجیب آنکه به دلیل ضعف ضمانت نامه، بانک ها از استرداد و دریافت اقساط ناتوانند، اما برای دریافت 50 میلیون تومان تسهیلاتی که کمترین حق جوانان برای ازدواج است همین بانک ها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد برای ضمانت طلب می کنند.

یکی از متقاضیان این تسهیلات می گوید: رفتم برای وام ازدواج بانک میگه باید ضامن حتماً از همین بانک حقوق بگیره، شصت میلیون کسر از اقساط داشته باشه و سابقه ش هم از بیست سال بیشتر نباشه! این باز چه شرایطی یه دیگه

دیگری در خصوص بدهکاری خود و عدم دریافت تسهیلات وعده داده شده می گوید: پیگیر وام ازدواج جوانان بشین، پسرم الان 3 ماه ازدواج کرده هنوز وامش و نگرفته واسه پول پیش خونه ش قرض گرفتیم از بقیه

اوضاع از این هم پیچیده تر است. بانک ها به خودشان اجازه داده اند پول زوجین را هم برای مدت هفت سال بلوکه کنند. یکی از کسانی که بانک این کار را با این تسهیلات ناچیز او کرده می گوید: بنده یک هفته پیش وام ازدواج گرفتم از مبلغ 100 میلیون تومان کل وام زوجین، در ابتدا بانک از هر نفر 2 میلیون و پانصد هزار تومان بابت کارمزد و هزینه های ثبت نام وام کم کرده، علاوه بر این از هرکدام از زوجین مبلغ 3 میلیون تومان را نزد بانک نگه داشتن و حق برداشت نداریم تا بعد از 7 سال !

دیگری می گوید: متأسفانه بانک ها برای وام ازدواج دو ضامن معتبر می خوان که باید حقوق بالایی هم داشته باشه، تازه آن هم با کلی بند و تبصره، من بچه ام هم دنیا اومد هنوز وامم رو نگرفتم

هر بانکی قوانین خودش را دارد. یکی از متقاضیان تسهیلات ازدواج می گوید: بانک مرکزی اعلام کرد برای وام 50 میلیونی ازدواج سفته و یک ضامن لازمه، ولی یکی از بانک ها 4 تا ضامن می خواد

کسی گوشش بدهکار رئیس بانک مرکزی نیست

چندی پیش و در پی بالا دریافت نقدها در خصوص نحوه برخورد و سخت گیری بانک ها در خصوص ضمانت وام قرض الحسنه ازدواج، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی توپ را در زمین مجلس انداخت.

عبدالناصر همتی با بیان اینکه در خصوص وام ازدواج بزرگ نمایی می گردد، گفت: چند مورد سخت گیری در این خصوص پیش می آید که یکی از علل این امر به مصوبه مجلس شورای اسلامی در این خصوص برمی گردد؛ چراکه در قانون ضامن معتبر عنوان شده و ممکن است برخی ضامن ها از دید برخی بانک های عامل، معتبر نباشند.

همتی ادامه داد: اگر در قانون به این موضوع اشاره نمی شد، بانک ها راحت تر می توانستند این وام ها را پرداخت کنند چراکه با وجود عنوان معتبر بانک ها باید بیشتر تحقیق کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از بین 20 هزار شعبه بانکی چند مورد تخلف می کنند، گفت: مجدداً از تمامی همکارانم در سیستم بانکی تقاضا دارم که در خصوص وام ازدواج سخت گیری نکنند. تقریباً ماهیانه به 100 هزار نفر وام داده ایم و انتظار می رود برخی تخلفات این چنینی سبب نگردد که تمام زحمات سیستم بانکی را زیر سؤال ببریم.

مجلس باید اقدام فوری انجام دهد

مسائلی که از زبان مردم شنیده می گردد نشان داده است گوش کسی در بانک ها بدهکار رئیس کل بانک مرکزی نیست و همچنان سخت گیری ها در خصوص اخذ ضمانت برای دریافت مبلغ ناچیز وام ازدواج وجود دارد. حالا باید مجلس وارد عمل گردد تا با تسهیل شرایط دریافت این وام، کمترین کار ممکن برای تسهیل ازدواج جوانان به انجام برسد.

بدون حمایت دولت و مجلس از جوانان، هیچ تغییری در فرایند به شدت در حال کاهش ازدواج نمی توان پیش بینی کرد. مجلس یازدهم باید مسئله افزایش ازدواج را که مقدمه فرزند آوری است جدی بگیرد و جوانان را برای برداشتن مسائل ریز و درشت از پیش پایشان کمک کند در غیر این صورت باید منتظر شدت دریافت فرایند کاهش جمعیت در سال های آینده هم باشیم.

بدون حمایت دولت و مجلس از جوانان، هیچ تغییری در فرایند به شدت در حال کاهش ازدواج نمی توان پیش بینی کرد. مجلس یازدهم باید مسئله افزایش ازدواج را که مقدمه فرزندآوری است جدی بگیرد و جوانان را برای برداشتن مسائل ریز و درشت از پیش پایشان کمک کند در غیر این صورت باید منتظر شدت دریافت فرایند کاهش جمعیت در سال های آینده هم باشیم.

4145/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 727

به "دریافت وام ازدواج با اعمال شاقه!، گوش کسی بدهکار اجرای قانون نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت وام ازدواج با اعمال شاقه!، گوش کسی بدهکار اجرای قانون نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید