خرس، نماد شهر برن

به گزارش سفر به مالزی، زمانی که به برن در سوئیس می روید، می بینید که همه جا اثری از خرس است. روی فواره های آب، روی لباس ها، پرچم ها و حتی روی سطل های زباله در سراسر شهر این نماد وجود دارد. شما حتی می توانید نمایی از خرس قهوه ای پیرنه را در کناره های رودخانه آر ببینید. اما چه اتفاقی افتاد که نماد شهر برن، خرس شد؟ با هم به سراغ داستان پشت پرده این نماد می رویم.

خرس، نماد شهر برن

افسانه ها می گویند که عشق زیاد مردم برن به خرس از زمان یک شکار اشرافی آغاز شد. به قرن 12 برمی گردیم، زمانی که برشتولد پنجم، دوک تسرینگن (Zahringen) و بنیان گذار برن، تصمیم گرفت تا برای تفریح به شکار رفته و برای خود یک بازی را آغاز کند. او تصمیم گرفت که اولین حیوانی که پیروز به شکار آن شد را به عنوان نام شهر انتخاب کند. همان طور که می توانید حدس بزنید، آن حیوان یک خرس بود. البته نمی توان این داستان را به طور حتم قبول کرد. افراد دیگر می گویند که نام برن از شکار برشتولد اقتباس نشده است، بلکه برن، نام قدیمی این منطقه است که به زبان سلتی یا سلتیک برنودور (Brenodor) بود و به مرور زمان تغییر نموده است.

با این وجود، پیوند مردم برن با خرس از زمان های گذشته وجود داشته است. در طول قرون وسطی، سربازان برنی معمولا به شکل خرس های خشمگین به تصویر کشیده می شدند. در سال 1513، نویسنده ای به نام والریوس آنشلم (Valerius Anshelm)، در خصوص واقعه ای می نویسد که در آن سربازان برنی یک خرس زنده را بعد از جنگ نوارا گرفته و به شهر برمی گردانند. آن خرس در خندق شهر نگهداری می شد که همین موضوع هم باعث شد که اولین گودال یا خندق خرس در شهر به وجود آید.

در سال 1857، تعداد 12 خرس در یک گودال 3 و نیم متری نگهداری می شدند که هنوز هم می توانید خرس های زنده را درون این گودال مشاهده کنید. امروزه تونل هایی را می بینید که خرس ها می توانند در آن رفت و آمد نموده و به پارک خرس در کناره رودخانه آر بروند. این تونل ها به این منظور ساخته شد تا خرس ها زندگی طبیعی تری را تجربه نمایند.

امروزه، هر شخصی می تواند نماد خرس را روی پرچم شهر برن ببیند که در تمام شهر برافراشته شده و به عنوان نماد اصلی برن شناخته می گردد. اما موضوع اینجاست که در حال حاضر، شانس بسیار بسیار کمی دارید که بتوانید خرس را در حیات وحش طبیعی ببینید. در سال 2017، اتفاقی افتاد که همه مردم برن را خشنود کرد. بعد از حدوداً دو قرن، یک خرس وحشی که آزادانه زندگی می کرد، در حوالی شهر دیده شد. جالب است بدانید که آخرین خرس وحشی دیده شده در این منطقه مربوط به سال 1823 بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 482

به "خرس، نماد شهر برن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرس، نماد شهر برن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید