توقف قیمت نفت در محدوده 30 دلار

به گزارش سفر به مالزی، نفت که روز گذشته درپی موج بسته شدن مرزهای اقتصادهای متعدد جهان در واکنش به شیوع کرونا به پایین 30 دلار سقوط کرده بود، در معاملات روز سه شنبه 27 اسفند بهبود یافت و به این محدوده بازگشت.

توقف قیمت نفت در محدوده 30 دلار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بهای معاملات آینده نیویورک روز دوشنبه که شاخص نوسان به بالاترین حد از سال 2007 جهش پیدا کرد، 9.6 درصد سقوط کردند و به پایین ترین حد در چهار سال گذشته رسیدند اما روز سه شنبه بخشی از این ضرر را جبران کردند. دولتها با بستن مرزهایشان، رفت و آمدها را محدود کرده اند که باعث افت مصرف سوخت و بزرگترین کاهش روزانه قیمت بنزین آمریکا از سال 2005 شد. قیمت بنزین روز دوشنبه 23 درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش در 15 سال گذشته بود اما روز سه شنبه با 7.5 درصد افزایش، به 74.13 سنت در هر گالن رسید.

قیمت نفت در روزهای اخیر چند بار ریزش های روزانه شدیدی را تجربه کرده است.

با اقدام ایرلاین ها در کاهش پروازهای روزانه و افزایش شمار کشورهایی که مرزهایشان را می بندند، بازارهای نفت با اشباع بی سابقه عرضه نفت روبرو شده اند. افت تقاضا با سیل عرضه از سوی عربستان سعودی و روسیه مصادف شده که وارد جنگ قیمت شده اند و به دنبال افزایش تولید برای تصرف سهم بیشتر در بازار هستند. بهای معاملات آینده نیویورک هفته گذشته 23 درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش از دسامبر سال 2008 بود.

ویویک دار، تحلیلگر بانک کامن ولث استرالیا در این باره گفت: تدابیر قرنطینه به معنای آن است که تقاضای جهانی برای سوخت به شدت آسیب خواهد داد و این علاوه بر شوک عرضه خواهد بود.

بحران بازار نفت در سایر بازارهای اقتصادی هم دیده شد و بازار سهام وال استریت روز دوشنبه پس از این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هشدار داد اختلالات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ممکن است تا تابستان ادامه پیدا کند با بزرگترین سقوط خود از سال 1987 روبرو شد. بازارهای سهام آمریکا روز سه شنبه صعود کردند اما اوضاع بازارهای سهام آسیا یکسان نبود.

سران گروه هفت وعده دادند از هر گونه اقدامات ضروری برای تضمین واکنش هماهنگ به اپیدمی ویروس کرونا دریغ نکنند و ترامپ لحن خود را تغییر داد و گفت: آمریکاییها نباید در اجتماعات بیش از 10 نفر حضور پیدا کنند در حالی که کانادا بیان نمود مرزهای خود را به روی بیشتر خارجیان می بندد. فرانسه بیان نمود ممکن است قرنطینه ملی را تشدید کند در حالی که آلمان بخشی از مرزهایش با پنج کشور همسایه خود را بست.

بهای معاملات آینده وست تگزاس اینترمیدیت با یک دلار و 10 سنت معادل 3.8 درصد افزایش، به 29 دلار و 80 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز دوشنبه به 28 دلار و 70 سنت سقوط کرده بود.

بهای معاملات آینده نفت برنت با 58 سنت افزایش، به 30 دلار و 63 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت روز گذشته 11.2 درصد سقوط داشت.

این کاهش قیمت بی سابقه مانع از برنامه عربستان سعودی برای افزایش سطح تولید نفت نشده است و شرکت آرامکوی سعودی قصد دارد در آوریل با حدبیشتر ظرفیت 12 میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو به سرمایه گذاران این شرکت بیان نمود که برنامه ماه مه هم احتمالا متفاوت نخواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی هیچ نشانه ای از عقب نشینی از جنگ قیمت با روسیه نشان نمی دهد و آرامکو اعلام کرده که با قیمت نفت در پایین 30 دلار در هر بشکه مسئله ای ندارد.

بانک مورگان استنلی روز دوشنبه با اشاره به فروپاشی توافق اوپک پلاس که به نگرانیها نسبت به تشدید اشباع عرضه افزوده است، قیمت مورد پیش بینی برای نفت را کاهش داد. این بانک پیش بینی قیمت نفت را برای دومین بار در ماه جاری تنزل داد و دورنمای قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم سال 2020 را از 35 به 30 دلار کاهش داد. مورگان استنلی مازاد عرضه 3.5 میلیون بشکه در روز بازار نفت در سال میلادی جاری را پیش بینی کرد.

  • نفت به کانال 20 دلاری نزدیک می شود | جنگ عربستان و روسیه و میانجیگری ونزوئلا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 370

به "توقف قیمت نفت در محدوده 30 دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف قیمت نفت در محدوده 30 دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید