استان فیتسانولوک در یک نگاه

به گزارش سفر به مالزی، استان فیتسانولوک در نواحی مرکزی تایلند واقع شده است و از دیدنی های آن می توان به معبد پرا سی راتانا، موزه قومی پایدار تاوی و پارک ملی پو هین رونگ کلا اشاره نمود.

استان فیتسانولوک در یک نگاه

استان فیتسانولوک (Phitsanulok Province) از استان های تایلند، واقع در قاره آسیا است. با قرارگیری در مرکزی کشور، این استان از شمال با استان های سوکوتای و اوتارادیت، از شرق با استان های لوئی و پتچابون، از جنوب با استان های پیچیت و کامپانگ پت و از شمال شرقی با کشور لائوس مرز مشترک دارد. مرکز استان نیز، شهر فیتسانولوک است.

مساحت استان فیتسانولوک 10 هزار و 815 کیلومتر مربع و جمعیت آن اندکی بیشتر از 851 هزار نفر برآورد می گردد. دین اکثر ساکنان را بودیسم تشکیل می دهد و بعد از آن اسلام با حدود 1.5٪، مسیحیت با بیش از 1٪ و هندویسم با زیر 0.5٪ قرار گرفته اند. زبان مردم استان فیتسانولوک تایلندی است.

زمین هایی که استان فیتسانولوک امروزی را شکل داده اند، از عصر سنگ سکونتگا ه انسان ها بوده اند. اولین اسناد مرتبط با استان کنونی متعلق به قرن 11 میلادی است. شهر فیتسانولوک، یکی از شهرهای کوچک و استراتژیک امپراتوری خمر به شمار می رفت که از آن با نام سونگ خاو یاد می کردند. در دوره امپراتوری سوخوتای، فیتسانولوک به شهری مهم تبدیل شد و چندین معبد بزرگ را در آن پایه گذاری کردند. فیتسانولوک به مدت 25 سال، پایتخت امپراتوری آیوتایا بود. امروزه این استان به مرکز ارزشمند کشاورزی تایلند تبدیل شده است و از آن با نام سبد نان تایلند یاد می گردد.

استان فیتسانولوک مانند دیگر استان های تایلند تحت حکومت مرکزی اداره می گردد. حکومت تایلند، پادشاهی مشروطه به شمار می رود و از سه قوه جداگانه قضاییه، مقننه و مجریه تشکیل می گردد. با مقام نسبتا تشریفاتی پادشاه، سران ارتش در راس حکومت قرار دارند و نوعی نظام دیکتاتوری بر تایلند حاکم است.

آب و هوای استان فیتسانولوک استوایی است و در تابستان بیشتر از فصول سردتر بارندگی صورت می گیرد. متوسط دمای هوا در طول سال حدود 25 درجه سانتی گراد و میانگین بارش سالانه باران، حدود 1200 میلی متر برآورد می گردد.

فرودگاه فیتسانولوک (Phitsanulok Airport)در جنوب شهر فیتسانولوک، مرکز استان قرار گرفته است و در آن سه پرواز به مقصد بانکوک برقرار است. ایستگاه اصلی قطار نیز در همین شهر، قطارهایی به مقاصد ناخون ساوان، چیانگ مای، لبپوری و بانکوک دارد. اتوبوس های عمومی، تاکسی ، توک توک، سونگتائو و موتورهای اجاره ای از گزینه های ممکن برای جابجایی های درون شهری هستند.

سوسیس های سوپاترا، جارو های بان نا چان، سس ماهی بانگ راکام، پارچه های دستباف، آجیل شیرین و موز خشک شده از سوغاتی های استان فیتسانولوک به شمار می فرایند. شما برای خرید می توانید به بازار شبانه فیتسانولوک (Phitsanulok Night Bazaar) مراجعه کنید.

از مهم ترین دیدنی های استان فیتسانولوک می توان به معبد پرا سی راتانا (Phra si Ratana Temple)، موزه قومی پایدار تاوی (Sergeant Major Thawee Folk Museum)، پارک ملی پو هین رونگ کلا (Phu Hin Rong Kla National Park)، معبد نانگ پایا (Nang Phaya Temple) و کارگاه ریخته گری مجسمه بودای بوراناتای (Buranathai Buddha Casting Foundry) اشاره نمود.

منبع: کجارو / tripadvisor.com / thailand.sawadee.com / phitsanulok-traval.blogspot.com / en.climate-data.org / wikitravel.org / en.wikipedia.org
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 72

به "استان فیتسانولوک در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان فیتسانولوک در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید