از اشتباهات فاحشصفر 21 تا جذابیت تکراری خانه امن

به گزارش سفر به مالزی، سینمای ما اصلا به موضوعات پلیسی ـ جاسوسی نمی پردازد که این کمبود جدی است. در تلویزیون پیشتر نمونه هایی مثل گاندو را داشته ایم و تلویزیون این ضعف سینما را جبران می نماید.

از اشتباهات فاحشصفر 21 تا جذابیت تکراری خانه امن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

محمدتقی فهیم با انتقاد صریح از سریال صفر بیست و یک معتقد است، ساخته مشترک جواد رضویان و سیامک انصاری نتوانست انتظار ها را آنطور که باید و شاید برآورده کند. این منتقد همچنین موضوع پلیسی ـ امنیتی سریال خانه امن را تحسین برانگیز، اما پرداخت شخصیت ها در این سریال را نامناسب و تکراری می داند.

فهیم در ابتدای صحبت هایش سریال صفر 21 را ضعیف و فاقد نوگرایی می داند و می گوید: نکته چندان مثبتی در این سریال به چشم نمی خورد. ویترین خوبی داشت، اما از این ویترین استفاده نکرده بود. ما بازیگر خانم در کمدی کم داریم، همان چند بازیگر خوب در این سریال حضور داشتند که سریال آن ها را هم سوزاند.

او در نقد ساخته مشترک جواد رضویان و سیامک انصاری چنین ادامه می دهد: حیفِ آقای سیامک انصاری که متاسفانه هر شبکه ای که می زنیم ایشان را می بینیم و حتی سوار تاکسی هم که می شویم صدایش را می شنویم و اگر بخواهیم ارزیابی کنیم همین کار تبلیغاتی که می نماید از سریالش جذاب تر است.

در مجموع سریال صفر 21 نتوانست در حد انتظار مخاطب ظاهر شود. فکر می کنم بیشتر هم این اتفاق به اعتمادی برمی شود که مردم نسبت به سابقه این برنامه سازان داشتند. این منتقد تاکید می نماید: وقتی از کار طنز صحبت می کنیم، منظور فقط خنداندن نیست؛ کمدی حتی می تواند آدم را به گریه بیندازد، مثل چارلی چاپلین که خیلی جا ها آدم را به گریه می اندازد.

فهیم انتظاری که مخاطبان از سریال صفر 21 به واسطه حضور دو چهره برجسته طنز تلویزیونی داشتند را به جا می داند و می گوید: طبعا وقتی آقای رضویان و انصاری در کاری هستند، مخاطب انتظاراتی دارد. این بازیگران در سطحی قرار دارند که دستمزد ها و امکانات بیشتری می گیرند که همه به خاطر این انتظار است؛ مگر الان به جوانانی که وارد کار طنز شوند، این امکانات داده می شود؟

او در عین حال می گوید: البته اینکه انتظار داشته باشیم همه کار های کمدین ها و هنرمندان خوب باشد هم درست نیست. می توان این کار را جزو کار های ضعیفشان دانست، نمی شود همه کارهایشان خوب باشد.

این منتقد درباره سریال طنز صفر 21 که به تازگی پخش آن از شبکه سه سیما تمام شده است، ادامه می دهد: بازی ها، قاب ها و تدوین سریال اشکالاتی داشت. در این کار اشتباهات ویرانگرانه ای به چشم می خورد و بعضی نکات ابتدایی هم رعایت نشده بود. پرش هایی از این صحنه به آن صحنه داشت که مخاطب نمی توانست با سریال ارتباط بگیرد.

او می گوید: فیلم نامه بخشی از کار است. فیلم نامه قوی را کارگردان ضعیف خراب می نماید. در اجرا کار را دم دستی گرفتند و فیلم نامه هم رفته بود به سمت بهره برداری از متن های دم دستی که قبلا کار شده بود؛ مثل فضای مجازی. بازی ها حساب نشده بود و تحلیل نقش و شخصیت نداشت. همه این ها دست به دست هم داده بود که سریال چندان قابل تحمل نباشد.

خانه امن؛ سوژه ای جذاب با اشکالاتی در فرم

محمد تقی فهیم درباره سریال خانه امن هم می گوید: خانه امن در مقایسه با سطح سریال های شبکه یک در چند سال اخیر، جزو کار های خوب محسوب می شود؛ این خوبی سریال، به خاطر موضوع و انتخاب سوژه است. چنین موضوعاتی جزو الزامات و وظیفه تلویزیون است.

سینمای ما اصلا به موضوعات پلیسی ـ جاسوسی نمی پردازد که این کمبود جدی است. در تلویزیون پیشتر نمونه هایی مثل گاندو را داشته ایم و تلویزیون این ضعف سینما را جبران می نماید.

این منتقد نقطه قوت سریال خانه امن را فقط موضوع آن می داند که در شرایط کنونی، موضوع لازم و به جایی است. او در عین حال معتقد است که به فرم و ساختار سریال اشکالات زیادی وارد است و در این زمینه می گوید: در سریال خانه امن نوگرایی نمی بینیم. در خیلی از صحنه ها دو نفر نشسته اند و حرف های لوس و کند می زنند. این سریال در پرداخت جلوه کهنه ای دارد.

او ادامه می دهد: داستان های پلیسی ـ جاسوسی حتما باید یک شخصیت جذاب و کاریزماتیک محوری و قدرتمند داشته باشند و در مقابلش یک ضد قهرمان باید وجود داشته باشد، اما خانه امن متشتط و پراکنده است و شخصیت ها خوب پرداخت نشده اند.

این منتقد با آنالیز دو شخصیت سریال خانه امن اضافه می نماید: همسر قاضی در جایی شخصیت محکمی دارد، اما وقتی دخترشان دزدیده می شود قاضی و همسرش انگار آدم های دیگری می شوند و طور دیگری رفتار می نمایند. یا مثلا قاضی که قبلا رزمنده بوده و نمادی از جریان سالم کشور است، فقط یک دختر دارد.

الان و در شرایطی که حاکمیت تبلیغ فرزندآوری دارد، این قاضی فقط یک دختر دارد؛ این ها مسائلی است که باید به آن توجه می شد.

او می افزاید: سریال از جایی به بعد وارد روابط و مناسبتی دم دستی شده و ارزش های چند قسمت اول را زیر پا گذاشته است. خانه امن را اگر با سریالی مانند گاندو مقایسه کنیم، سریال ضعیفی است یا حتی نسبت به بعضی کار های سینمایی با این موضوع مثل قلاده های طلا هم ضعیف است.

فهیم با بیان اینکه مهم این است که سریال و محتوایش به نظر بیننده تازه بیاید و فکر کند قبلا این را جایی ندیده است یا کمتر دیده است، ادامه می دهد: شخصیت ها باید دارای کاریزمای لازم باشند، اما سریال خانه امن این ها را ندارد؛ مثلا آقای زندگانی و آقای پگاه به عنوان دو پلیس در سریال خیلی منفعل هستند.

طرز بیان، عمل و پرحرفی های بیش از اندازه شان مناسب نیست؛ حدسیاتشان خیلی بیش از حد است؛ در صورتی که در کار های پلیسی، پلیس های مقتدر آنقدر نمی گویند حدس می زنیم، این شخصیت ها مکررا از کلمه حدس می زنم استفاده می نمایند.

این منتقد تلویزیونی در انتها درباره سریال خانه امن می گوید: نکته دیگر این است که سریال ها پلیسی حتما باید طوری طراحی شوند که یا مخاطب جلوتر از پلیس باشد یا پلیس جلوتر از مخاطب؛ یعنی یک سری اتفاقات را مخاطب بداند و پلیس نداند یا پلیس ها بدانند و مخاطب هم همراه با آن ها می فهمد؛ اما این سریال بین این دو رویکرد سرگردان است و هیچ اتفاقی نیست که ما را دچار دلهره و اضطراب کند.

منبع: فرادید
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 854

به "از اشتباهات فاحشصفر 21 تا جذابیت تکراری خانه امن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از اشتباهات فاحشصفر 21 تا جذابیت تکراری خانه امن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید