کرونا باعث شد؛ تا 2 سال آینده نمی توانید کسی را در آغوش بگیرید

به گزارش سفر به مالزی، کرونا تا دو سال اجازه نمی دهد کسی عزیزانش را در آغوش بگیرد. باید تا 2020 فاصله اجتماعی را رعایت کرد.

کرونا باعث شد؛ تا 2 سال آینده نمی توانید کسی را در آغوش بگیرید

به گزارش خبرنگاران، گروهی از محققان دانشگاه هاروارد معتقدند برای جلوگیری از شیوع دوباره بیماری کووید-19 مردم جهان باید فاصله اجتماعی را به طور متناوب تا سال 2022 رعایت کنند. دانشمندان در مقاله ای که روز سه شنبه در نشریه ساینس منتشر شده، هشدار دادند برداشتن همه محدودیت های مربوط به رعایت فاصله اجتماعی می تواند سبب شدت دریافت دوباره همه گیری کرونا شود.

به گزارش بلومبرگ، در این میان فرایند این بیماری بسته به پرسش هایی است که هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده است؛ از جمله اینکه آیا شیوع ویروس کرونا با تغییر فصل دچار تغییرات می شود؟ افرادی که یک بار به این کووید-19 مبتلا شده اند، مصونیت پیدا می کنند؟ آیا قرار دریافت در معرض ویروس های ضعیف شده کرونا که باعث بیماری خفیف می شود (همان شیوه سنتی تهیه واکسن که در آن ویروس ضعیف شده به بدن تزریق می شود تا بدن را در برابر ابتلای دوباره به بیماری مقاوم کند) بدن را در برابر پاتوژن های عامل کووید-19 مقاوم می کند؟

این پرسش هایی است که بسیاری از رهبران جهان که اقتصاد کشورهایشان در نتیجه وضع مقررات قرنطینه و فاصله اجتماعی دچار رکود شده، مطرح می کنند.

از سوی دیگر، با افزایش میلیونی شمار بیکاران و کسانی که برای پیشگیری از بیماری در خانه مانده اند، فشار برای کاهش محدودیت ها در آمریکا و سایر کشورها در حال افزایش است.

هرچند به گفته کارشناسان، کاهش محدودیت ها بستگی به اقدامات دیگر برای کنترل بیماری از جمله انجام آزمایشات گسترده دارد. در این میان، محققان دانشگاه هاروارد از مدل های رایانه ای برای شبیه سازی شیوه گسترش این بیماری استفاده کردند.

یک احتمال این است که فاصله اجتماعی و به دنبال آن شناسایی بیماران می تواند ویروس را ریشه کن کند. این همان کاری است که برای ریشه کنی ویروس سارس انجام شد که در سال 2003 شیوع پیدا کرده بود. اما محققان یادآوری می کنند که با رسیدن تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به 2 میلیون نفر در جهان، چنین نتیجه ای دور از ذهن به نظر می رسد.

گروه دیگری از محققان بر این باورند که ویروس کرونا ممکن است مانند ویروس آنفلوانزا به صورت فصلی بروز کند. در یک مدل سازی محققان، سناریویی را ایجاد کردند که در پی آن 20 هفته اقدامات نه چندان سختگیرانه سبب اوج دریافت دوباره بیماری شد. در این شرایط دیگر فاصله اجتماعی نیز نتوانست مصونیتی برای جامعه به وجود آورد.

لذا پژوهشگران در ادامه تحقیقات خود تاکید می کنند که برای جلوگیری از چنین نتایجی، اقدامات پیوسته فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد، مگر اینکه ظرفیت بیمارستان هاا افزایش یابد و یا واکسن یا درمان مؤثری برای کووید-19 پیدا شده باشد.

براساس اخرین آمار منتشره تا به امروز، بیش از 2میلیون نفر در جهان به کووید-19 مبتلا شده که از این تعداد نزدیک به 127 هزار نفر جان باخته اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 448

به "کرونا باعث شد؛ تا 2 سال آینده نمی توانید کسی را در آغوش بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا باعث شد؛ تا 2 سال آینده نمی توانید کسی را در آغوش بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید