پراید ارزان خاطره شد!

به گزارش سفر به مالزی، افزایش تقاضای شب عید برای خرید خودرو، برگشت صف های میلیونی خرید خودروهای پیش فروش، افزایش قیمت دلار، متناسب نبودن حجم فراوری خودرو با احتیاج بازار و خداحافظی ارزان ترین خودرو از خط فراوری پنج علت موثر در نوسان قیمت چند روز اخیر خودرو است.

پراید ارزان خاطره شد!

به گزارش تجارت نیوز، اخیرا مقامات اتحادیه نمایشگاه داران از احتمال افزایش تقاضا برای بازار خودرو با نزدیک شدن به ایام شب عید سخن گفته بودند. اتفاقی که به نظر می رسد در نوسان قیمت چند روز اخیر خودرو بی تاثیر نبوده است.

از سوی دیگر برگشت صف های میلیونی خرید خودروهای پیش فروش نیز افزایش تقاضا برای خرید خودرو را تایید می نماید.

طبق آمار منتشره، در فروش فوق العاده اخیر خودروهای داخلی، بالغ بر سه میلیون و 500 هزار نفر ثبت نام کردند، آن هم برای کمتر از 23 هزار دستگاه خودرو. یک حساب سرانگشتی نشان می دهد شانس برنده شدن شرکت کنندگان در فروش فوق العاده موردنظر، تقریبا یک به 157 است.

این درحالیست که به گفته وزیر صمت 50 درصد خودروهای پیش فروش شده سال جاری از خدمات پس از فروش بهره ای نبرده بودند که شاید این آمار به معنای آن باشد که بخشی از خریداران خودروهای پیش فروش قصد مصرف نداشته اند بلکه با نگاه سرمایه گذاری این خودروها را خریده اند.

علاوه بر این، طبق آخرین آمارها فرایند قیمت دلار مجددا صعودی شده و از سوی دیگر با وجود اعلام احتیاج بازار به سالانه دو میلیون دستگاه خودرو(طبق اظهارات وزیر صمت) اما میزان فراوری کشور با این رقم فاصله قابل توجهی دارد.

آنالیز آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از فراوری 700 هزار و 800 دستگاه خودروی سواری از سوی کارخانجات داخلی از ابتدای سال جاری تا خاتمه دی ماه است. با توجه به ممنوعیت واردات خودرو به نظر می رسد در سال جاری حداقل یک میلیون خودرو کمتر از احتیاج بازار عرضه شده باشد.

خداحافظی پراید با خط فراوری نیز اتفاق مهم دیگر سال جاری بوده است. از تابستان سال جاری دیگر هیچ پرایدی به جز پرایدوانت فراوری برای عرضه به بازار داخل فراوری نمی گردد. در همین حال آخرین قیمت ها از بازار حاکی از این است که قیمت پراید تا 135 میلیون تومان نیز گران شده است.

با وجود این اتفاقات، 17 بهمن ماه سال جاری وزیر صمت توضیح داد: قیمت خودرو ضمن کاهش در حال رسیدن به یک تعادل است و دلالان در حال حذف شدن هستند.

رزم حسینی اظهار نموده بود: با افزایش عرضه، قیمت در حال کاهش است و در آینده نزدیک خودروهای با کیفیت تارا و شاهین نیز وارد بازار خواهند شد و می توانند در جلب رضایت مشتریان موثر باشند.

آیا این سخنان وزیر صمت رنگ و بوی واقعیت به خود می گیرد؟

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 990

به "پراید ارزان خاطره شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پراید ارزان خاطره شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید