سرانجام بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات و شروع بحرانی سخت برای ائتلاف بزرگ آلمان

به گزارش سفر به مالزی، روز گذشته اعضای حزب سوسیال دموکرات بعد از 6 ماه بحران رهبری به نامزدهای مخالف ائتلاف بزرگ برای عهده داری این سمت رای دادند تا دورانی سخت را برای ائتلاف بزرگ رقم بزنند.

سرانجام بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات و شروع بحرانی سخت برای ائتلاف بزرگ آلمان

به گزارش گروه بین الملل سفر به مالزی به نقل از رسانه های آلمانی، روز گذشته اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس، که از مخالفان سرسخت مشارکت این حزب در دولت ائتلافی هستند را به عنوان رهبران حزب سوسیال دموکرات انتخاب کردند.

رسانه های آلمانی از مشارکت 54 درصدی اعضای حزب در این انتخابات خبر دادند. از تعداد آراء اخذ شده در این انتخابات 53 درصد به ریاست دو نفره خانم ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس و 45 درصد هم به ریاست دو نفره خانم کلاراگی ویتس و اولاف شولتز رای دادند.

به این ترتیب اولاف شولتز، وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان در دولت ائتلافی و کلاراگی ویتس که هر دو از هواداران مشارکت سوسیال دموکرات ها در ائتلاف بزرگ بودند در این انتخابات شکست خوردند. به این ترتیب اعضای حزب سوسیال دموکرات با این رای گیری به نوعی اعلام کردند که موافق ادامه مشارکت حزبشان در ائتلاف بزرگ نیستند.

کنگره حزب سوسیال دموکرات هفته آینده برگزار می گردد تا درباره نتیجه این انتخابات تصمیم گیری کند و به احتمال زیاد این نتیجه تایید خواهد شد. به این ترتیب سوسیال دموکرات ها بعد از حدود 6 ماه بحث و جدال بر سر ریاست این حزب به این بحران انتها دادند و البته شروع بحرانی دیگر را رقم زدند که می تواند برای ائتلاف بزرگ گران تمام گردد و به انتها پیش از موعد آن بیانجامد.

جناح مخالف دولت ائتلافی در حزب سوسیال دموکرات خواستار مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی بوده و شروط جدید برای تداوم این ائتلاف را مد نظر دارند که از جمله این شروط سرمایه گذاری های میلیاردی در حوزه آب و هوا و زیر ساخت ها و نیز افزایش حداقل دستمزدها است.

پیش از این حزب دموکرات مسیحی اعلام نموده بود که مذاکرات مجدد با حزب سوسیال دموکرات در این باره را نخواهد پذیرفت.

هفته نامه اشپیگل با توجه به تغییر رهبری در حزب سوسیال دموکرات این پرسش را مطرح نموده است که آیا حالا ائتلاف بزرگ در معرض فروپاشی قرار گرفته است. شورای مالی حزب دموکرات مسیحی درباره توافق و دادن امتیازات بیشتر به حزب سوسیال دموکرات هشدار داده است.

البته روسای جدید حزب سوسیال دموکرات اعلام نموده اند که در موضوع ائتلاف دولتی هیچ گونه تک روی را در پیش نگرفته و یک رویکرد مشترک با فراکسیون های مجلس آلمان و وزرای این حزب در دولت ائتلافی را در پیش خواهند گرفت و خواستار فروپاشی ائتلاف بزرگ نیستند.

به نوشته هفته نامه اشپیگل نگرانی ها درباره فروپاشی ائتلاف بزرگ بعد از نتیجه انتخابات غافلگیرانه در حزب سوسیال دموکرات بسیار زیاد است.

وولفگانگ اشتایگر، دبیر کل شورای مالی حزب دموکرات مسیحی آلمان اعلام نموده است که انتخاب ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس به عنوان روسای جدید حزب سوسیال دموکرات نشانه روشنی از مخالفت این حزب با ادامه ائتلاف بزرگ است.

اتحادیه های کارگری آلمان از حزب سوسیال دموکرات درخواست نموده اند که به ائتلاف بزرگ پایبند باشد.

بسیاری از مقامات حزب دموکرات مسیحی درباره لزوم آمادگی برای برگزاری انتخابات مجدد و وقوع هر سنارویی از جمله فروپاشی ائتلاف بزرگ سخن گفته اند و از حزب خود خواسته اند که مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی را نپذیرد.

در این میان مارتین شولتز، رئیس سابق حزب سوسیال دموکرات هم به حزبش درباره ترک عجولانه ائتلاف بزرگ هشدار داده است. وی در این باره گفته است که پیشنهاد من این است که راه نجات را فرار از دولت ائتلافی ندانیم بلکه به دنبال ایجاد قدرتی خلاقانه در دولت ائتلافی باشیم.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ هم در مطلبی نوشت که ائتلاف بزرگ حالا در آستانه دورانی سخت قرار گرفته است. رهبران جدید حزب سوسیال دموکرات می خواهند هر چه زودتر به ائتلاف نامحبوب با احزاب متحد مسیحی انتها دهند. آیا حالا آلمان در آستانه تشکیل یک دولت اقلیتی قرار خواهد گرفت؟

بهر حال ائتلاف بزرگ که این روزها حال خوبی ندارد حالا باید خود را برای دورانی سخت تر آماده کند.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی روبه رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد .

اما فرایند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهفرایندان گذاشت و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد .

احزاب دولت ائتلافی آلمان در انتخابات مجلسی 2019 اروپا هم نتیجه تلخی را به دست آوردند و بعد از این انتخابات رئیس حزب سوسیال دموکرات از مقام خود استعفا داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 56

به "سرانجام بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات و شروع بحرانی سخت برای ائتلاف بزرگ آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات و شروع بحرانی سخت برای ائتلاف بزرگ آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید