علت وجود نور سبز در آسمان چیست؟، منشأ رویداد سالانه استیو

به گزارش سفر به مالزی، درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

علت وجود نور سبز در آسمان چیست؟، منشأ رویداد سالانه استیو

به گزارش خبرنگار تا کنون به این فکر کرده اید که چرا وقتی به آسمان نگاه می کنید علت وجود نور های سبز رنگ در آسمان چیست؟ سال ها پژوهشگران برای پیدا کردن این علت پدیده مرموز درخشش آسمان تلاش کرده اند. اکنون بعد از مدت تلاش نتیجه حاصل شده است.

استیو مخفف عبارت افزایش سرعت تابش حرارتی قوی یا Strong Thermal Emission Velocity Enhancement است. این پدیده هر سال آسمان را روشن می کند و نزدیک به خط استوا رخ می دهد. این در حالی است که شفق قطبی همان طور که از نامش پیداست در قطب اتفاق می افتد. تفاوت دیگر این دو پدیده در آن است که شفق قطبی به صورت یک نوار سبز رنگ دیده می شود در حالی که استیو یک نوار ارغوانی رنگ است که از سمت شرق به غرب کشیده می شود. گاهی هم خطوطی عمودی و سبز رنگ در کنار آن ظاهر می شود.

کشف علت وقوع این پدیده به کمک تصاویر و داده های ماهواره ای مربوط به شرایط حرارتی ذرات جو ممکن شد. داده ها نشان می دهند افزایش حرارت ذرات جوی باعث این پدیده می شود. ولی داستان خطوط عمودی آن متفاوت است. این خطوط به دلیل بارش الکترون های فضایی ظاهر می شوند.

سال هاست افراد زیادی ناظر رویداد سالانه استیو بوده اند. با این حال تا کنون هیچ کس پیروز به درک علت درخشش آسمان نشده بود. این کشف از آن جهت برای ما مهم است که بهتر می توانیم اثرات تغییرات شرایط فضایی را بر روی جو زمین و نهایتاً خود کره زمین درک کنیم. به علاوه تغییرات شرایط فضا بر عملکرد و سیگنال های ماهواره ای تأثیر زیادی می گذارد.

لکه های بنفش رنگ استیو به علت جریان درخشان پلاسما به سمت غرب اتفاق می افتد. ذرات باردار پلاسما سرعتی حدود 5 کیلومتر بر ثانیه دارند. زمانی که این ذرات به جو کره زمین برخورد می کنند، جو را ملتهب کرده که باعث تابش نوری بنفش رنگ می شود. ترکیبات مختلف موجود در جو هنگام ملتهب شدن نورهای رنگی متفاوتی از خود ساطع می کنند. به طور مثال بارش الکترون ها از فضا در صورتی که اکسیژن را مورد هدف قرار دهد، تابش به رنگ سبز خواهد بود. اینکه چرا درخشش آسمان در پدیده استیو بنفش رنگ است هنوز معین نیست. با این اوصاف، تکلیف خطوط عمودی همراه با استیو معین است چرا که رنگ آن ها بر خلاف خود نوار اصلی، سبز رنگ است.

طبق گفته محققان فرآیند تشکیل استیو با فرآیند پدیده شفق قطبی یکسان است. فقط یک مسئله باقی می ماند. اینکه بارش های الکترونی در استوا به طور طبیعی نباید اتفاق افتد. میدان مغناطیسی زمین به طور معمول الکترون ها را به سمت قطب ها منحرف می کند که باعث پدیده شفق قطبی می شود. ظاهراً به دلایلی که فعلاً نمی دانیم، زمین به بخشی از الکترون ها اجازه ورود به جو و ملتهب کردن ذرات را می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 34

به "علت وجود نور سبز در آسمان چیست؟، منشأ رویداد سالانه استیو" امتیاز دهید

1 کاربر به "علت وجود نور سبز در آسمان چیست؟، منشأ رویداد سالانه استیو" امتیاز داده است | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت وجود نور سبز در آسمان چیست؟، منشأ رویداد سالانه استیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید