عزم سمن ها برای کمک اقشار آسیب پذیر در برابر کرونا

به گزارش سفر به مالزی، شماری از سازمان های مردم نهاد استان زنجان از چند روز گذشته در اقدامی خودجوش، عزم خود را جزم نموده اند تا در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به کمک اقشار آسیب پذیر بروند.

عزم سمن ها برای کمک اقشار آسیب پذیر در برابر کرونا

به گزارش سفر به مالزی آنلاین به نقل از ایرنا، با فراگیر شدن شیوع ویروس کرونا در کشور، تهیه مواد ضدعفونی و ماسک و انجام مراقبت های بهداشتی به اولویت نخست شهروندان و خانواده ها تبدیل شده است. اما در این میان افرادی هستند که به سبب تنگی معیشت و دست به گریبان بودن با انواع مسائل، توان اقتصادی برای تهیه اقلام مورد احتیاج را ندارند، مضاف بر اینکه در مناطق حاشیه نشین به واسطه تراکم جمعیت و پایین بودن کیفیت زندگی، خطرات شیوع ویروس نیز به مراتب بالاتر است.

شماری از سازمان های مردم نهاد استان زنجان در اقدامی خودجوش و مسئولیت مدارانه، برای کمک به اقشار آسیب پذیر پا پیش گذاشته اند و با وجود کمبودها و سختی ها کوشش دارند تا سهم خود را در کمک محرومان ادا نمایند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان گفت: با توجه به ظرفیت ونقش آفرینی سازمان های مردم نهاد، کمیته سمن ها را ذیل قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل استان تشکیل داده ایم تا هماهنگی های لازم برای نقش آفرینی هر چه بیشتر نیروهای داوطلب سمن ها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، فراهم گردد.

مسیح الله سلطانی اضافه نمود: اکنون شماری از سمن ها دوشادوش دستگاههای اجرایی استان برای خدمت رسانی به شهروندان در مقابله با کرونا، فعالیت می نمایند.

وی گفت: اعضای سمن ها با دغدغه مندی هایی که دارند، تمام کوشش خود را برای تهیه وسایل گندزدا و ماسک و توزیع آنها بین جامعه هدف بکار بسته اند.

زهرا فتحی، نماینده سمن ها در شورای توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد استانداری زنجان که خود از فعالان و مدیران یکی از سازمان های مردم نهاد است، گفت: هر یک از سمن ها به واسطه زمینه فعالیتشان، جامعه مخاطب خاصی را پوشش می دهند و ما سعی داریم از این طریق هم آموزش های لازم و هم اقلام مورد احتیاج به افراد برسانیم.

وی ادامه داد: بچه ها کار، زنان سرپرست خانوار، اقشار با درآمد پایین و ساکنان مناطق حاشیه ای در اولویت توجه سمن ها هستند.

فتحی گفت: بعضی سمن ها با راه اندازی کمپین های مختلف، اقدام به جذب و توزیع کمک ها می نمایند که از جمله آنها می توان به اقدام خیریه سعدی برای رساندن ماسک و دست کش به دست کارگران شهرداری اشاره نمود.

وی اضافه نمود: بعضی از سمن ها با در دسترس قراردادن مواد شوینده و ضد عفونی نماینده در معابر و میادین شهر، کوشش دارند تا زمینه گسترش و ارتقای بهداشت عمومی را فراهم نمایند.

فتحی با بیان اینکه تا کنون حدود 15 سازمان مردم نهاد در استان زنجان برای کمک به اقشار ضعیف برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به میدان آمده اند، گفت: در تامین اقلامی مثل مواد ضد عفونی نماینده و ماسک و رساندن آنها به جامعه هدف کمبودهای زیادی داریم، ماسک اصلا پیدا نمی گردد، به خیلی جاها هم برای تهیه ماسک رفته ایم، حتی علوم پزشکی هم ندارد، این در حالی است که بچه ها کار به سبب فعالیت هایشان باید از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

وی ادامه داد: اقشار کم درآمد توان خرید مواد ضدعفونی نماینده و گندزدا را ندارند، ما با پیگیری به وسیله استانداری و مشارکت یکی از فراوری نمایندگان استان توانسته ایم به وسیله سمن ها، محلول های ضد عفونی را به بعضی خانواده ها برسانیم، ولی احتیاج جامعه هدف بیشتر است و باید توزیع چنین اقلامی در سطح بیشتری انجام گردد و استمرار هم پیدا کند.

نماینده سمن ها در شورای توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد استانداری زنجان گفت: در کنار دغدغه رساندن اقلام مورد احتیاج به جامعه هدف، بعضی از سمن ها ارائه آموزش های لازم را هم در دستور کار خود قرار داده اند، هم در مناطق حاشیه ای و هم در جاهایی مثل نانوایی ها که احتمال شیوع ویروس در آنها وجود دارد.

فتحی گفت: انتظار این است تا فعالان سازمان های مردم نهاد هر کدام به قدر وسع خود در این راستا مشارکت داشته باشند.

تهمینه ناجی، مدیرعامل موسسه مردم نهاد زنان کوثر به فعالیت ها و اقدامات این موسسه در جهت کمک رسانی به جامعه هدف برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اشاره نمود و گفت: در تهیه بعضی اقلام مثل ماسک با مسائل زیادی روبرو هستیم و اصلا ماسک پیدا نکردیم، برای همین پارچه نانو تهیه نموده ایم و خودمان داریم ماسک می دوزیم و در اختیار افراد می گذاریم.

وی ادامه داد: تهیه سبد غذایی حاوی پروتئین و برنج و سایر مواد غذایی برای بیماران و خانواده های کم بضاعت از دیگر اقدمات ما است ولی با این وجود بخش کوچکی در جامعه را تحت پوشش قرار داده ایم و ضروری است خیران و دغدغه مندان مشارکت بیشتری برای حمایت از اقشار آسیب پذیرداشته باشند.

ناجی گفت: ارائه آموزش های لازم از قبیل توزیع بروشورهای حاوی پیغام های بهداشتی به منازل و نیز اماکن عمومی مثل فروشگاه ها از دیگر فعالیت ها است که به موازات دیگر اقدامات، در دستور کار قرار گرفته است.

هم اکنون بیش از 380 تشکل مردمی و موسسه های خیریه در استان زنجان فعالیت دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 334

به "عزم سمن ها برای کمک اقشار آسیب پذیر در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزم سمن ها برای کمک اقشار آسیب پذیر در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید