ردپای یک رودخانه باستانی در سیاره سرخ، عکس

به گزارش سفر به مالزی، ایسنا نوشت: عکس هایی که با دوربین مریخ نورد استقامت ناسا ثبت شده اند، نشانه هایی را از وجود یک رودخانه عمیق در گذشته سیاره سرخ به نمایش می گذارند.

ردپای یک رودخانه باستانی در سیاره سرخ، عکس

تصاویر تازه ثبت شده به وسیله مریخ نورد استقامت(Perseverance) ناسا نشانه هایی را مبنی بر وجود یک رودخانه در مریخ باستانی ارائه می دهند که شاید عمیق تر و سریع تر از آنچه دانشمندان تا به امروز در گذشته مریخ دیده اند، باشد.

این رودخانه، بخش از شبکه ای از آب راه ها بوده که به دهانه جیزرو(Jezero Crater) می ریخته است. مریخ نورد استقامت از زمان فرود خود بیش از دو سال پیش، در حال کاوش در این منطقه است. درک این محیطهای آبی می تواند به دانشمندان در کوشش برای جستجوی نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی یاری کند که شاید در سنگ های مریخ حفظ شده باشند.

مریخ نورد استقامت در حال کاوش بر فراز توده ای متشکل از سنگ های رسوبی به شکل بادبزن است که 250 متر ارتفاع دارد و لایه های منحنی آن نشان دهنده جریان آب در گذشته هستند. یکی از پرسش هایی که دانشمندان می خواهند به آن پاسخ دهند، این است که آب در جریان های نسبتا کم عمق وجود داشته است یا یک سیستم رودخانه ای قوی تر.

جریان های نسبتا کم عمق به آنچه که مریخ نورد کنجکاوی(Curiosity) ناسا شواهدی از آن را در دهانه گیل(Gale Crater) پیدا نموده است، نزدیک تر هستند اما دو عکس تازه که از صدها تصویر ثبت شده به وسیله دوربین مستکم-زد(Mastcam-Z) مریخ نورد استقامت به دست آمده اند، مورد دوم را نشان می دهند و سرنخ های مهمی را به نمایش می گذارند. این سرنخ ها، دانه های درشت رسوب و قلوه سنگ ها هستند.

لیبی آیوز(Libby Ives)، پژوهشگر آزمایشگاه پیش رانش جت(JPL) ناسا که شش ماه گذشته را برای تجزیه و تحلیل عکس های سطح سیاره سرخ صرف نموده است، گفت: آنها نشان دهنده وجود یک رودخانه پرانرژی در گذشته هستند که مواد زیادی را حمل می نموده است. هرچه جریان آب قوی تر باشد، راحت تر می تواند قطعات بزرگ تری از مواد را جابه جا کند. تماشا سنگ های سیاره ای دیگر و فرآیندهایی که بسیار آشنا هستند، لذت بخش بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1748

به "ردپای یک رودخانه باستانی در سیاره سرخ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای یک رودخانه باستانی در سیاره سرخ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید