دیپلمات روس: بهتر است آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند

به گزارش سفر به مالزی، نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین به دولت آمریکا توصیه کرد ابتدا شرایط حضور خود در برجام را تعیین کند و سپس این توافق را با دقت بیشتری بخواند.

دیپلمات روس: بهتر است آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین عصر شنبه به وقت تهران در توییتی از مواضع جدید آمریکا برای بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل متحد علیه ایران به شدت انتقاد کرد.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در توییتی در این زمینه نوشت: آمریکا به اشتباه فکر میکند بندهای 10 و 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت به این کشور اجازه بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل را علیه ایران میدهد. بهتر است شرکای آمریکایی این توافق را با دقت بیشتری بخوانند. هر دو بندهای ذکر شده به صراحت مبین این نکته است که این گونه اقدامها تنها به وسیله روندی که در برجام تعریف شده، قابل انجام است.

این دیپلمات ارشد روس ادامه داد: بنابر این، آمریکا اگر قصد بازگشت تحریمها را دارد ابتدا ضروری است که این موضوع را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهد. این کار نیز نیازمند آن است که آمریکا شرایط خود را به عنوان عضوی از این کمیسیون بازیابی کند و از تطبیق کامل برجام به شیوه قابل راستی آزمایی اطمینان حاصل گردد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا 18 اردیبهشت 1397 بدون توجه به اینکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ضمن تایید توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 بر لزوم اجرای موثر مفاد آن تاکید داشته است، آمریکا را از این توافق خارج کرد و مغایر با مفاد آن، تحریم های یکجانبه علیه ایران اعمال کرد.

در هفته های اخیر اما آمریکا برای تشدید فشارهای خود علیه ایران، به فکر استفاده از همین قطعنامه به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران افتاده و تحرکاتش را در شورای امنیت سازمان ملل تشدید نموده است. دولت آمریکا معتقد است که به رغم خروج از برجام و به دلیل آنکه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است، می تواند مانع از منقضی شدن تحریم تسلیحاتی ایران گردد و همچنین ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریمها را فعال کند.

مقام های ایران، روسیه و چین اما این استدلال را رد و اعلام نموده اند که آمریکا با خروج از برجام، دیگر حقی برای توسل به مفاد آن ندارد.

در همین ارتباط نمایندگی چین در سازمان ملل خاطرنشان کرد: آمریکا با خروج از برجام در عمل به تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 شکست خورده و هیچ حقی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران ندارد چه برسد به اینکه بخواهد ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها را فعال کند. (جزئیات بیشتر)

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 512

به "دیپلمات روس: بهتر است آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: بهتر است آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید