درخواست فعال بین المللی حقوق بشر از میانمار برای آزادی خبرنگاران رویترز

به گزارش سفر به مالزی، یک وکیل حقوق بشر در جریان رویدادی درباره آزادی رسانه در سازمان ملل گفت: خانواده های دو خبرنگار رویترز حبس شده در میانمار خواهان عفو آنها هستند و وی از دولت غیرنظامی این کشور خواست تا با این عفو موافقت کند.

درخواست فعال بین المللی حقوق بشر از میانمار برای آزادی خبرنگاران رویترز

به گزارش سفر به مالزی، به نقل از خبرگزاری رویترز، امل کلونی، وکیل حقوق بشر و یکی از اعضای تیم حقوقی خبرنگار محبوس رویترز در میانمار گفت: همسران دو خبرنگار نامه ای را به دولت این کشور نوشته و خواهان عفو این دو شدند.

کلونی همچنین گفت: وین مینت، رییس جمهوری میانمار باید در خصوص این مساله و رایزنی با آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار تصمیم گیری کند.

این وکیل حقوق بشر در پیامی به رهبر دوفاکتوی میانمار گفت: شما برای چندین سال از همان زندانی که اکنون این دو خبرنگار در آن هستند برای آزادی مبارزه نموده اید و حالا قدرتی دارید که اگر می خواهید عدالت را برقرار سازید.

در همین حال سخنگوی دولت میانمار نیز اظهار داشت که دادگاه رسیدگی به پفراینده این دو خبرنگار مستقل است و فرایند مربوط به این پفراینده در دست آنالیز است.

این دو خبرنگار که تجاوزات و نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینجایی را در میانمار آنالیز می کردند توسط مقام های امنیتی این کشور بازداشت شده، اما اتهامات علیه خود را نمی پذیرند.

هیات حقیقت یاب سازمان ملل نیز اعلام نموده که ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینجایی دست به کشتار جمعی و تجاوزات گروهی زده است و خواهان تحت پیگرد قرارگرفتن ژنرال های ارشد این کشور شد.

آنگ سان سوچی در نشستی در ویتنام که ماه جاری میلادی برگزار گردید اظهار داشت که این پفراینده ارتباطی به آزادی بیان ندارد و علت دستگیری این دو خبرنگار رویترز تحویل اسناد محرمانه است و آنها به این دلیل که خبرنگار شده اند بازداشت نشده اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اخیرا از دولت میانمار خواسته بود تا این دو خبرنگار را عفو و آنها را هرچه زودتر آزاد کند.

امل کلونی همچنین پس از نشست انجام شده به میزبانی کمیته حفاظت از سفر به مالزی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این پفراینده چیزی بیشتر از دو مرد بی گناه است. اگر شما به آزادی رسانه اهمیت می دهید باید به این پفراینده نیز اهمیت دهید. بدون آزادی رسانه دموکراسی ندارید، چون شما اصلا نمی دانید باید آنچه را که دولت انجام می دهد قضاوت کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 88

به "درخواست فعال بین المللی حقوق بشر از میانمار برای آزادی خبرنگاران رویترز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست فعال بین المللی حقوق بشر از میانمار برای آزادی خبرنگاران رویترز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید