تئوری جدیدی برای شرح انرژی تاریک ارائه شد

به گزارش سفر به مالزی، اخترفیزیکدانان با درک حقیقت گسترش دنیا تئوری جدیدی را برای شرح انرژی تاریک ارائه کردند.

تئوری جدیدی برای شرح انرژی تاریک ارائه شد

به گزارش خبرنگار فناوری سفر به مالزی، این حقیقت که دنیا در حال گسترش است تقریبا 100 سال پیش کشف شد، اما دانشمندان چگونگی این اتفاق را در دهه 90 فهمیدند؛ هنگامی که تلسکوپ های قوی ظاهر شدند. آرتیوم آستاسونوک از موسسه فیزیک و ریاضی IKBFU گفت: این حقیقت که دنیا در حال گسترش است تقریبا صد سال پیش کشف شد؛ اما چگونگی این اتفاق را دانشمندان در اواخر دهه 90 با ظهور تلسکوپ های قوی و عصر کیهان شناسی فهمیدند. در جهت مشاهده و تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده، تعیین شد که دنیا نه تنها در حال گسترش است، بلکه به سرعت این اتفاق در حال رخ دادن است و 3 تا 4 میلیارد سال بعد از تولد دنیا آغاز شده است.

آستاسونوک ادامه داد: سپس این ایده شکل گرفت که دنیا در بیشتر قسمت ها از مواد عادی تشکیل نشده، بلکه با انرژی تاریک که خواص خاصی دارد، پر شده است. هیچکس نمی داند که چیست و چگونه کار می نماید بنابراین به علت ناشناخته بودن انرژی تاریک نامیده می گردد و 70 درصد دنیا از این انرژی تشکیل شده است.

نظریه های زیادی از ماهیت انرژی تاریک وجود دارد و دانشمندان IKBFU نیز نظریه خودشان را ارائه داده اند.

آستاسونوک اضافه کرد: اثر کاسمیر (به افتخار فیزیکدان هلندی هندریک کاسمیر) شرح می دهد که وقتی دو صفحه فلزی در خلا قرار گیرند به یکدیگر جذب می شوند. این موضوع به نظر امکان ناپذیر می رسد، چون چیزی در خلا وجود ندارد. اما درواقع، براساس نظریات کوانتومی، ذرات به طور ثابت در خلا ظاهر و محو می شوند در نتیجه به علت برهمکنش با صفحات که مرز های تعیین دنیا را نشان می دهد (و بسیار مهم اند)، جذب بسیار کوچکی اتفاق می افتد. براین اساس ایده ای شکل گرفت که بیان می نماید تقریبا چنین چیزی در فضا اتفاق می افتد. این امر منجر به دفع اضافی شده و باعث تسریع در گسترش دنیا می گردد.

در اصل انرژی تاریک وجود ندارد، اما مرز هایی در دنیا وجود دارد؛ البته به این معنا نیست که در جایی تمام می گردد بلکه نوع پیچیده ای از موقعیت جغرافیایی است که می تواند اتفاق بیفتد. درنهایت تفاوت بین دنیا و زمین این است که در خصوص اول ما با یک فضای دو بعدی سروکار داریم و در دومی با فضایی سه بعدی.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 144

به "تئوری جدیدی برای شرح انرژی تاریک ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئوری جدیدی برای شرح انرژی تاریک ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید