بالا دریافت بحث ها درباره نژادپرستی در دولت ائتلافی آلمان

به گزارش سفر به مالزی، در پی حرکت های اعتراضی به مرگ جورج فلوید توسط پلیس آمریکا بحث ها درباره چگونگی مبارزه با نژادپرستی در دولت ائتلافی آلمان هم بالا گرفته و اختلاف نظرهایی در این باره به وجود آمده است.

بالا دریافت بحث ها درباره نژادپرستی در دولت ائتلافی آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حرکت های اعتراضی بین المللی به مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکایی که در پی عملیات خشونت آمیز پلیس کشته شد، به بحث ها در باره نژادپرستی در کشورهای گوناگون دامن زده است.

حزب سبز آلمان در صحنه سیاست یک گام جلوتر رفته و خواهان حذف واژه نژاد از قانون اساسی این کشور شده است.

در بند سوم اصل سوم قانون اساسی آلمان آمده است: هیچ کس نباید به دلیل جنسیت، نسب، نژاد، زبان، تبار و زادگاه، عقیده، دیدگاه مذهبی یا سیاسی خود مورد تبعیض قرار گیرد یا از مزیتی بهره مند گردد. هیچ کس نباید به خاطر معلولیتش مورد تبعیض واقع گردد.

سبزها برای تغییر این بند از قانون اساسی پیشنهاد مشخصی ارائه نموده اند: هیچ کس نباید به دلیل جنسیت، نسب، زبان، تبار و زادگاه، عقیده، دیدگاه مذهبی یا سیاسی خود یا به دلایل نژادپرستانه مورد تبعیض قرار گیرد یا از مزیتی بهره مند گردد. هیچ کس نباید به خاطر معلولیتش مورد تبعیض واقع گردد.

به اعتقاد حزب سبز آلمان علاوه بر حذف واژه نژاد باید این جمله نیز به اصل سوم قانون اساسی اضافه گردد: دولت تضمین می نماید که جلوی تعرض به کرامت افراد، به دلیل وابستگی آنها به گروهی خاص را بگیرد و برای حذف تبعیض های موجود اقدام کند.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان بیان کرد که صدراعظم از بحث و گفتگو در باره حذف واژه نژاد از قانون اساسی آلمان پشتیبانی می نماید. مرکل ابراز امیدواری نموده است که جامعه و نمایندگان مجلس هم در این باره بحث و گفت وگو نمایند.

هورست زهوفر، وزیر کشور نیز آمادگی خود برای مذاکره در این باره را اعلام نموده است.

کریستینه لمبرشت، وزیر دادگستری آلمان هم از اقدام حزب سبزها پشتیبانی می نماید.

فراکسیون سبزها در مجلس از احزاب مسیحی، سوسیال دموکرات، چپ و لیبرال خواسته است در این باره به یک نظر واحد برسند، زیرا حذف واژه نژاد از قانون اساسی نشانه مهمی برای مبارزه با نژادپرستی در این کشور است.

قانون اساسی آلمان پس از انتها جنگ دنیای دوم و جنایت های نژادپرستانه رژیم ناسیونال سوسیالیست تدوین شد. آن موقع واژه هایی چون نژاد برتر و نژاد پست تر هنوز کاربرد داشتند و تاکید بر این که هیچ کس نباید به دلیل وابستگی به یک نژاد تحت ستم قرار بگیرد، امری ضروری بود.

خانم لمبرشت در این راستا توضیح داد، امروز شرایط دنیا نسبت به سال 1949 تغییر نموده و دیگر ذکر واژه نژاد در قانون اساسی بی مورد است.

به نوشته هفته نامه اشپیگل با این همه بعضی سیاستمداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی با این پیشنهاد حزب سبز مخالف هستند.

سیاستمداران احزاب متحد مسیحی حذف واژه نژاد از قانون اساسی را رد می نمایند.

ماتیاس میدلبرگ، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در این باره گفته است که چنین اقدامی بیشتر یک سیاست سمبولیک است و ما را به جلو پیش نمی برد.

رئیس کمیسیون سیاست داخلی حزب سوسیال مسیحی آلمان هم درخواست ها در این باره را بحث هایی مبهم و بی فایده ارزیابی نموده است. وی بر این عقیده است که حذف کلمه نژاد از قانون اساسی آلمان می تواند پرونده های قضائی را پیچیده تر کند.

معاون فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم بر این عقیده است: در مبارزه با نژاد پرستی تجدید نظرهای زبانی در قانون اساسی ما را پیش نمی برد. وی بروز رسانی قانون اساسی با حذف کلمه نژاد را ضروری ندانست.

البته در اتحادیه احزاب متحد مسیحی تغییر قانون اساسی برای مبارزه با نژاد پرستی موافقانی هم دارد. نخست وزیر ایالت هسن آلمان از حزب دموکرات مسیحی خواهان این مسئله شده است که تغییر قانون اساسی برای این منظور با دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 539

به "بالا دریافت بحث ها درباره نژادپرستی در دولت ائتلافی آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا دریافت بحث ها درباره نژادپرستی در دولت ائتلافی آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید