انعقاد 8 هزار قرارداد ارتباط دانشگاه و صنعت، نتایج پایش اشتغال دانش آموختگان 80 دانشگاه

به گزارش سفر به مالزی، مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد 8 هزار قرارداد ارتباط دانشگاه با صنعت در سال گذشته خبر داد و گفت: علاوه بر آن با اجرای طرح پیمایشی از شرایط اشتغال دانش آموختگان 80 دانشگاه در آن مشارکت کردند.

انعقاد 8 هزار قرارداد ارتباط دانشگاه و صنعت، نتایج پایش اشتغال دانش آموختگان 80 دانشگاه

دکتر محمد سیف در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به آخرین آمارهای مربوط به حجم قراردادهای ارتباط با صنعت و دانشگاه ها با بیان اینکه این آخرین آمارهای موجود مربوط به سال گذشته می شود، اضافه نمود: در سال گذشته حدود 2 هزار میلیارد تومان قراردادهای در حال اجرای ارتباط دانشگاه و صنعت داشتیم که این مبلغ مربوط به 8 هزار قرارداد می شود.

به گفته وی، آمار سال 99 نهایی نشده است.

سیف با اشاره به اقدامات اجرا شده در زمینه شرایط اشتغال دانش آموختگان، خاطر نشان کرد: از دو سال گذشته تلاش شده است که دانشگاه ها را در این زمینه فعال کنیم که خوشبختانه دانشگاه ها به صورت مستقل با فارغ التحصیلان ارتباط می گیرند و شرایط شغلی و استخدامی آنها را جویا می شوند تا بتوانند آمارهای مربوط را کسب کنند.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یادآور شد: داده های به دست آمده از این اقدام تعیین خواهد کرد که چه درصدی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته ها و مقاطع مختلف شاغل هستند.

سیف با تاکید بر اینکه دانشگاه ها از آمارهای به دست آمده از این بررسی، در برنامه ریزی های خود استفاده می کنند، گفت: این داده ها موجب خواهد شد که دانشگاه ها بر این اساس برنامه های خود را تدوین کنند و می توانند آموزش های بهتر و شرایط مهارتی بهینه ای را برای دانشجویان فراهم کنند تا زمانی که دانشجویان فارغ التحصیل می شوند، اشتغال بهتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: بر این اساس در سال گذشته 80 دانشگاه در این طرح مشارکت کردند و امسال نیز اجرای این اقدام ادامه دارد و امیدواریم ظرف چند هفته آینده نتایج آن استخراج شود.

سیف با بیان اینکه آمارهای مربوط به اشتغال دانشجویان به عنوان شاخص دانشگاه ها مطرح شده است، اضافه نمود: این داده ها موجب رقابت سازنده میان دانشگاه ها شده است؛ چرا که دانشگاه هایی که دانشجویان آنها اشتغال پذیری بالاتری دارند، نسبت به دانشگاه هایی که در این شاخص دارای آمارهای پایینی هستند، مزیت محسوب می شود و همچنین زمینه ای برای انتخاب دانشگاه ها از سوی دانشجویان شده است.

مدیر کل دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت وزارت علوم، اضافه نمود: علاوه بر آن دانشگاه ها برای ارتقا در این شاخص سعی می کنند که آموزش های بهتری را ارائه دهند و زمینه مهارت افزایی بیشتری برای دانشجویان به منظور شغل یابی فراهم کنند و در این راستا دانشگاه ها با برگزاری دوره های مهارت افزایی فعالیت هایی را آغاز کرده اند، ضمن آنکه اقدام به راه اندازی مراکز کاریابی کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: امروزه دانشگاه ها متوجه شده اند که تنها از آنها انتظار انتشار مقاله نمی رود، بلکه درصد اشتغال پذیری دانشجویان نیز به سایر شاخص ها اضافه شده است و انتظار می رود که این مراکز آموزش عالی در حجم قراردادهای ارتباط با صنعت و اشتغال پذیری دانشجویان نیز تلاش کنند.

سیف در پاسخ به این سوال که آیا ارتقای دانشگاه ها در میزان اشتغال دانشجویان و ارتباط با صنعت، در برنامه ریزی های وزارت علوم برای دانشگاه ها موثر است یا خیر، پاسخ داد: ما در سال های اخیر تلاش کردیم این برنامه، اجرایی و شاخص های آن معرفی شود و در ستاد وزارت علوم و یا در سازمان برنامه و بودجه از این شاخص ها برای پشتیبانی و حمایت از دانشگاه ها و رتبه بندی دانشگاه ها استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور به عنوان متولیان اصلی آموزش عالی از سال 1397 در زمینه رصد اشتغال دانش آموختگان فعال شدند تا بتوانند با جمع آوری اطلاعات تصمیم گیری های درستی انجام دهند. علاوه بر این با بررسی میزان اشتغال رشته های مختلف دانشگاهی می توان سیاست های مناسب مرتبط با پذیرش دانشجو، توسعه رشته های جدید و همچنین بهبود فعالیت های ارتباط با صنعت و مهارت افزایی را رقم زد.

در مقایسه نتایج میزان اشتغال سال 97 با 98 که با استفاده از آمار اخذ شده از کلیه دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی که در طرح بررسی میزان اشتغال دانش آموختگان شرکت کردند، انجام شد، میانگین وزنی درصد اشتغال در کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی ترسیم شده است. بر این اساس بالاترین نرخ بیکاری در مقطع کارشناسی و پایین ترین نرخ بیکاری مربوط به مقطع دکتری است، همچنین در مقایسه با آمار سال قبل، به طور کلی درصد اشتغال دانش آموختگان افزایش یافته است.

میانگین وزنی درصد اشتغال در کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی

برای بررسی درصد اشتغال دانش آموختگان برای رشته های مختلف، 15رشته به عنوان نمونه انتخاب و درصد اشتغال این رشته ها در مقاطع مختلف در کل کشور با استفاده از داده های ثبت شده دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی ترسیم شده که به این شرح است:

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی بر اساس نتایج طرح پایش

شرایط اشتغال پذیری دانش آموختگان در مقطع کارشناسی ارشد 15 رشته دانشگاهی به این شرح است:

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد بر اساس نتایج طرح پایش

شرایط اشتغال دانش آموختگان در مقطع دکتری به این شرح است:

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع دکتری بر اساس نتایج طرح پایش

آگاهی از شرایط اشتغال دانش آموختگان نظام آموزش عالی کشور نقش مهم و بسزایی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های آینده کشور دارد. از سوی دیگر گزارش سالانه میزان اشتغال پذیری دانش آموختگان هر دانشگاه، پژوهشگاه و موسسه آموزش عالی، خود می تواند در هدف گذاری های تخصصی موسسه نقش معین کننده ای داشته باشد. به عبارت دیگر با پایش شرایط اشتغال دانش آموختگان می توان اطلاعات مفیدی از بازار کسب و کار به دست آورد و علاوه بر بهبود برنامه ها، با مشاوره های شغلی دانشجویان را به سوی بازار کار هدفمند هدایت کرد.

در راستای انجام این مهم، اقدامات متعددی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شده و لازم است مواردی چون ایجاد روال مناسب در دانشگاه های کشور به منظور پیمایش اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، بررسی و ارزیابی اطلاعات حاصل از پیمایش اشتغال دانش آموختگان، ساماندهی و توسعه دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها بر اساس نتایج حاصل، فعال سازی ساختارهای مشاور شغلی و کاریابی در دانشگاه ها و برقراری ارتباط مستمر و مستقیم دانشگاه ها، پژوهشگاه ها با دانش آموختگان توجه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 714

به "انعقاد 8 هزار قرارداد ارتباط دانشگاه و صنعت، نتایج پایش اشتغال دانش آموختگان 80 دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعقاد 8 هزار قرارداد ارتباط دانشگاه و صنعت، نتایج پایش اشتغال دانش آموختگان 80 دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید