آموزش رنگ آمیزی سطوح لمینت

به گزارش سفر به مالزی، لمینت نمونه ای از متریال مقاوم و ارزان قیمت بوده که بیش تر به عنوان کفپوش، برای ساخت کابینت و کانتر مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال ظاهری شبیه به چوب داشته اما به واقع با لایه ای شبیه به چوب که لمینت نامیده می گردد، پوشانده شده است. آن چه که در این مطلب از ما به بیان آن خواهیم پرداخت، آموزش رنگ آمیزی سطوح لمینت می باشد. به طور خلاصه می توان گفت برای انجام این کار نیار به سمباده زنی و استفاده از پرایمر قبل از رنگ آمیزی آن می باشد. رنگ آمیزی لمینت راهکاری ارزان قیمت برای ایجاد نمایی تازه و زیبا می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش رنگ آمیزی سطوح لمینت

مرحله اول

آن چه که در ابتدا باید انجام گیرد، آماده سازی لمینت می باشد. برای انجام این کار باید نسبت به پاکسازی سطح لمینت اقدام نمایید. برای انجام این کار می توانید از تری سدیم فسفات بهره ببرید. به این منظور 59 میلی لیتر از تری سدیم فسفات را با 3.8 لیتر آب گرم مخلوط نمایید. سپس با استفاده از یک پارچه ضخیم و محلول تری سدم فسفات سطح لمینت را تمیز کنید. توجه داشته باشید که نقاط چرب را بیش تر از سایر نقاط تمیز کنید. بعد از انجام این کار با استفاده از یک پارچه خیس، بر روی سطح مورد نظر بکشید. با انجام این کار سطح مورد نظر به طور کامل تمیز می گردد. توجه داشته باشید محلول تری سدیم فسفات ماده شیمیایی خطرناکی است. به همین خاطر در هنگام استفاده از آن حتما از دستکش استفاده نمایید.

مرحله دوم

در این مرحله نوبت به سمباده زنی سطح مورد نظر می رسد. برای انجام این کار از کاغذ سمباده 150 استفاده نمایید. سمباده زنی را تا زمانی که براق بودن سطح لمینت از بین برود، ادامه دهید. توجه داشته باشید که انجام این کار به مقدار زیاد نیز باعث ایجاد حفره در سطح لمینت می گردد. بعد از انجام این کار با استفاده از پارچه نم سطح مورد نظر را تمیز نموده و اجازه دهید به طور کامل خشک گردد.

مرحله سوم

در این مرحله قسمت هایی که تمایل به رنگ آمیزی ندارید با استفاده از نوار کاغذی بپوشانید. اگر سطح مورد نظر بزرگ بود می توانید با استفاده از روزنامه سطح آن را بپوشانید.

مرحله چهارم

در این مرحله نوبت به استفاده از پرایمر فرا می رسد. برای انجام این کار از پرایمر با پایه روغنی استفاده نمایید. به این منظور از یک قلمو نرم استفاده نموده و لایه ای نازک از پرایمر بر روی سطح مورد نظر استفاده نمایید.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید بعد استفاده از پرایمر، از نشستن هرگونه گرد و غبار بر روی سطح لمینت خودداری نمایید. برای انجام این کار بهتر است از باز کردن پنجره های خودداری نمایید. برای خشک شدن پرایمر هفت روز زمان لازم می باشد. توجه داشته باشید که قبل از اقدام به رنگ آمیزی از خشک بودن پرایمر به طور کامل اطمینان حاصل کنید.

مرحله ششم

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی سطح لمینت می رسد. آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، انتخاب رنگ مناسب می باشد. از آن جایی که ممکن است سطح مورد نظر در مقابل رطوبت قرار داشته باشد، بهتر است از یک رنگ ضد آب استفاده نمایید. هم چنین استفاده از رنگ هایی که از پوشش بالایی برخوردار می باشند، از دیگر نکات مهمی است که باید به یاد داشته باشید. بهتر است از یک رنگ براق یا نیمه براق برای انجام این کار استفاده نمایید. برای انتخاب رنگ می توانید از فروشنده یاری بگیرید.

مرحله هفتم

بعد از انتخاب رنگ، قبل از استفاده از آن رنگ را به خوبی مخلوط نمایید. این کار را تا زمانی که رنگی یکدست به دست آورید، ادامه دهید. سپس با استفاده از یک قلمو نسبت به رنگ آمیزی سطح لمینت اقدام نمایید. برای انجام این کار 1/3 قلمو را داخل رنگ فرو ببرید. توجه داشته رنگ اضافی قلمو را بگیرید. انتخاب سایز قلمو باید متناسب با سطح مورد نظر صورت پذیرد.

مرحله هشتم

با استفاده از قلمو قسمت هایی مانند گوشه ها را رنگ آمیزی کنید. برای سایر قسمت ها می توانید از غلطک رنگ آمیزی استفاده نمایید.

مرحله نهم

بعد از رنگ آمیزی گوشه ها با استفاده از قلمو، از طریق یک غلطک رنگ آمیزی سطح لمینت را رنگ آمیزی نمایید. برای انجام این کار مانند آن چه که در تصویر مشاهده می نمایید در جهت فلش ها غلطک را حرکت دهید. در طول انجام این کار فشار دست خود را ثابت نگه دارید. قبل از رنگ آمیزی لایه دوم به مدت 24 ساعت اجازه دهید لایه اول رنگ خشک گردد. در طول خشک شدن رنگ از نشستن گرد و غبار بر روی سطح لمینت خودداری نمایید.

مرحله دهم

بعد از گذشت 24 ساعت و خشک شدن لایه اول رنگ، نسبت به رنگ آمیزی لایه دوم اقدام نمایید. برای رنگ آمیزی لایه دوم نیز از روش رنگ آمیزی لایه اول استفاده نمایید.

مرحله یازدهم

بعد از رنگ آمیزی لایه دوم به مدت یک هفته اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک گردد. در طول این یک هفته، از قرار دادن هرگونه وسیله بر روی سطح آن و یا دست زدن به آن خودداری نمایید. بعد از گذشت یک هفته سطح مورد نظر آماده برای استفاده می باشد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 84

به "آموزش رنگ آمیزی سطوح لمینت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش رنگ آمیزی سطوح لمینت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید